Mazowsze

Najważniejsze informacje o regionie: Mazowsze

Informacje o regionie

Mazowsze pierwotnie zwane było Mazowią, oznaczającą „błotnisty kraj”. Jest krainą historyczną, położoną w północno-wschodniej Polsce, w większości zajmującą województwo mazowieckie. Znajduje się w środkowym biegu Wisły oraz dorzeczu jej dopływów. Ze względu na długotrwałą niezależność polityczną, Mazowsze utrzymało odrębność kulturalną.

Ziemie te zostały przyłączone do państwa Polan w II połowie X wieku. Po śmierci Bolesława III Mazowsze podzieliło się na trzy regiony: księstwo czerskie, płockie i rawskie. W I połowie XVI wieku księstwa stały się województwami i tereny te zostały przyłączone do Królestwa Polskiego. W drugim i trzecim rozbiorze większa część Mazowsza przypadła Prusom, a mniejsza, między Wisłą i Bugiem – Austrii.

Na Mazowszu coś dla siebie znajdą zarówno fani spędzania czasu na świeżym powietrzu, jak i ci zafascynowani historią. Warto zobaczyć tutaj zabytkowy dom Fryderyka Chopina z kompleksem parkowym w Żelazowej Woli, muzeum wsi mazowieckiej w Sierpcu, jezioro Zegrzyńskie, twierdzę Modlin, warszawskie rezydencje królewskie, czy ogród botaniczny w Powsinie.
Obszar:
35 558,00 km2
Liczba ludności:
około 5 400 000
Liczba podmiotów gospodarczych:
536 873
Powiaty:
Warszawa, piaseczyński, wołomiński, pruszkowski, warszawski zachodni, legionowski, miński, otwocki, grodziski, Płock, Siedlce, grójecki, nowodworski, sochaczewski, żyrardowski, ciechanowski, płocki, wyszkowski, płoński, mławski, siedlecki, ostrołęcki, Ostrołęka, węgrowski, ostrowski, pułtuski, sokołowski, przasnyski, sierpecki, makowski, gostyniński, białobrzeski, żuromiński, łosicki, łomżyński, zambrowski, grajewski, kolneński, Łomża, Skierniewice, rawski, skierniewicki