Małopolska

Najważniejsze informacje o regionie: Małopolska

Informacje o regionie

Małopolska to kraina historyczna Polski, obejmująca obecnie południowo-wschodnią część kraju, położona w górnym i częściowo środkowym dorzeczu Wisły oraz w dorzeczu górnej Warty. Zajmuje tereny województw małopolskiego, świętokrzyskiego, lubelskiego, podkarpackiego, łódzkiego, mazowieckiego i śląskiego.

Tereny dzisiejszej Małopolski były pierwotnie prawdopodobnie zamieszkiwane przez Celtów, wypartych później przez Słowian. Kiedy władzę nad tym terytorium sprawowali Austriacy, Małopolska stanowiła zachodnią połowę Galicji. To zmieniło sposób, w jaki była postrzegana, od tego czasu utożsamiana głównie właśnie z Galicją.

Małopolska obejmuje zarówno tereny górzyste (podalpejskie pasmo Karpat na południu, kilka górskich pasm Beskidów, Jurę Krakowską, Góry Świętokrzyskie i Roztocze), jak i żyzne niziny w regionie Pogórza oraz doliny w widłach Wisły i Sanu. Panują w niej odpowiednie warunki do uprawy owoców i winnej latorośli.

W Małopolsce czas spędzać można zarówno na łonie natury, jak i zwiedzając piękne miasta. Warto odwiedzić jeden z parków narodowych – Ojcowski, Tatrzański, czy Babiogórski, Dolinki Krakowskie, Pustynię Błędowską lub Skamieniałe Miasto w Ciężkowicach. Można również przejść Szlakiem Architektury drewnianej w Małopolsce albo Szlakiem Orlich Gniazd, lub zwiedzić Kraków, Krynicę Zdrój, Muszynę, czy Niepołomice.
Obszar:
4 530,00 km2
Liczba ludności:
około 837 000
Liczba podmiotów gospodarczych:
253 298
Powiaty:
Kraków, krakowski, nowotarski, nowosądecki, wielicki, wadowicki, oświęcimski, tarnowski, Tarnów, myślenicki, Nowy Sącz, limanowski, chrzanowski, tatrzański, olkuski, bocheński, gorlicki, brzeski, suski, miechowski, proszowicki, dąbrowski