Kaszuby

Najważniejsze informacje o regionie: Kaszuby

Informacje o regionie

Kaszuby są regionem kulturowym w północnej Polsce, na Pomorzu Gdańskim. Występuje tu klimat umiarkowany, jednak bardziej oceaniczny niż w innych polskich krainach. Na Kaszubach rozwija się turystyka, obok rolnictwa, przemysłu przetwórczego i transportu samochodowego. Obejmują one powiaty: kartuski, bytowski, lęborski, pucki, gdański, wejherowski, słupski, człuchowski, kościerski, a główne miasta regionu to Gdynia i Sopot.

Na tych terenach znajdziemy specyficzną zabudowę kaszubską – zrębową, srebrzystoszarą i drewnianą, o budynkach pokrytych słomą. Spotkamy się również tutaj z malarstwem na szkle i rzeźbiarstwem w drewnie, istniejącym od XVI wieku. Do tradycji kaszubskich należy również charakterystyczny haft, tutejsze stroje ludowe oraz zażywanie tabaki.

Na Kaszubach znajdziemy instytucje prezentujące miejscową kulturę takie jak Muzeum Kaszubskie im. Franciszka Tredera w Kartuzach, Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie, Muzeum Zachodniokaszubskie w Bytowie, Oddział Etnografii – Spichlerz Opacki, Kaszubski Park Etnograficzny we Wdzydzach Kiszewskich, czy Kaszubskie Stowarzyszenie Promowania Sportów Konnych.

Kaszubskie atrakcje, jakie warto zobaczyć, będąc w regionie, to Słowiński Park Narodowy, Skansen we Wdzydzach Kiszewskich, chojnicka starówka, malownicza droga z Garcza pod Wieżycę, Park Narodowy Bory Tucholskie i Zaborski Park Krajobrazowy, fokarium na Helu, szlaki piesze po wzgórzach Szymbarskich, czyli Beskid Kaszubski z Wieżycą, czy zamek w Bytowie.
Obszar:
3 530,00 km2
Liczba ludności:
około 1 277 000
Liczba podmiotów gospodarczych:
144 116
Powiaty:
Gdańsk, Gdynia, wejherowski, kartuski, pucki, chojnicki, Sopot, bytowski, kościerski, lęborski, człuchowski