Pojezierze Wielkopolskie

Najważniejsze informacje o regionie: Pojezierze Wielkopolskie

Informacje o regionie

Pojezierze Wielkopolskie położone jest w środkowo-zachodniej Polsce, otoczone od północy Pradoliną Toruńsko-Eberswaldzką, a od południa Pradoliną Warszawsko-Berlińską zajmowaną przez Wartę i Obrę. Administracyjne ten region obejmuje trzy województwa – wielkopolskie, kujawsko-pomorskie i lubuskie. Podzielić go można na Pojezierze Kujawskie, Pojezierze Poznańskie, Pojezierze Gnieźnieńskie, Pojezierze Chodzieskie. Wyróżniamy tu też Równinę Wrzesińską, Równinę Inowrocławską, Poznański Przełom Warty.

Na Pojezierzu Wielkopolskim znajduje się ponad tysiąc jezior, z czego najgłębszym jest Gopło. Na tym terenie przeważają ekosystemy wodne, w związku z czym występuje tu fauna zarówno lądowa, jak i wodna. Znajdziemy tu tereny bagienne, szuwary, torfowiska, wilgotne łąki, a nawet gatunki stepowe. W tutejszych lasach przeważają łęgi i bory sosnowe.

Odwiedzając te tereny, możemy zarówno cieszyć się odpoczynkiem na świeżym powietrzu, jak i poznawać zabytki kultury. Jedne z częściej odwiedzanych miejsc na Pojezierzu Wielkopolskim to Powidz i jezioro Powidzkie, Sierakowski Park Krajobrazowy, Szlak Konwaliowy, czy legendarne Gopło, nad którym toczy się akcja „Starej Baśni” Kraszewskiego, czy „Balladyny” Słowackiego.

Miasta, które z pewnością trzeba odwiedzić w tym regionie, to Poznań, uznawany za jego stolicę, w którym obejrzeć warto ratusz z koziołkami, barokowe kamieniczki na rynku, Rogalowe Muzeum Poznania, czy jego najstarszą część – Ostrów Tumski. Warto zwiedzić również Gniezno, pierwszą stolicę Polski, a w nim katedrę z drzwiami gnieźnieńskimi, Muzeum Archikatedralne, czy Trakt Królewski.
Obszar:
12 012,00 km2
Liczba ludności:
około 790 000
Liczba podmiotów gospodarczych:
185 964
Powiaty:
Poznań, poznański, gnieźnieński, nowotomyski, szamotulski, wągrowiecki, obornicki, międzychodzki, inowrocławski, Włocławek, żniński, włocławski, aleksandrowski, mogileński, radziejowski, świebodziński, słubicki, międzyrzecki, krośnieński, sulęciński
Newsletter