Lubelszczyzna

Najważniejsze informacje o regionie: Lubelszczyzna

Informacje o regionie

Lubelszczyzna to nazwa odnosząca się zarówno do współczesnego województwa lubelskiego, jak i do krainy historycznej stanowiącej północno-wschodnią część Małopolski. Na zachodzie graniczy z ziemią sandomierską, na wschodzie z Rusią Czerwoną, z Mazowszem na północnym zachodzie i Podlasiem na północnym wschodzie. Obejmuje województwo lubelskie, a także część województw mazowieckiego i podkarpackiego.

Województwo lubelskie zostało po raz pierwszy wydzielone z województwa sandomierskiego w 1474 roku przez króla Kazimierza IV Jagiellończyka. Od II połowy XVI wieku do połowy wieku XVII Lubelszczyzna była jednym z najważniejszych ośrodków kalwinizmu i arianizmu. Po III rozbiorze w 1795 Lubelszczyzna znalazła się pod panowaniem Austrii.

Będąc na Lubelszczyźnie, warto zobaczyć atrakcje takie jak Muzeum Wsi Lubelskiej, ścieżkę przyrodniczą Bobrówkę, Pałac Zamoyskich w Kozłówce, zespół dworsko-pałacowy przy ujściu Świnki do Wieprza Podzamcze, dolinę Kosarzewki, czy Poleski Park Narodowy we wschodniej części województwa lubelskiego, zajmujący aż 10 tysięcy hektarów.
Obszar:
13 320,00 km2
Liczba ludności:
około 1 347 700
Liczba podmiotów gospodarczych:
85 409
Powiaty:
Lublin, lubelski, puławski, łukowski, biłgorajski, kraśnicki, lubartowski, świdnicki, radzyński, łęczyński, janowski, parczewski, Siedlce, siedlecki