Wielkopolska

Najważniejsze informacje o regionie: Wielkopolska

Informacje o regionie

Wielkopolska to kraina historyczna znajdująca się w środkowej i zachodniej Polsce, na Pojezierzu Wielkopolskim i Nizinie Południowowielkopolskiej, w dorzeczu środkowej i dolnej Warty. Granice tego terytorium nie są jednoznaczne, powszechnie uznaje się za to obszar Wielkopolski właściwej, obejmującej Poznań, Kalisz, Konin, Piłę, Ostrów Wielkopolski, Gniezno, Leszno.

Tereny Wielkopolski to przede wszystkim rozległe pola i łąki, które w dolinach przedzielone są wielkimi obszarami lasów. Zawsze występowała tu szczególnie urodzajna gleba. Graniczy ona z Pomorzem Zachodnim, Pomorzem Gdańskim, Kujawami, ziemią łęczycką, ziemią sieradzką, Górnym Śląskiem, Dolnym Śląskiem i ziemią lubuską.

Pierwsze ślady obecności człowieka na terenach dzisiejszej Wielkopolski pochodzą sprzed 11 tysięcy lat p.n.e. Do V wieku przebiegał przez nią często uczęszczany bursztynowy szlak. Na początku X wieku władzę nad grodami plemiennymi Polan przejęli Piastowie. Do końca XVIII wieku Wielkopolska składała się z dwóch województw: kaliskiego i poznańskiego, a sejmiki ziemskie obu województw zbierały się w województwie kaliskim, w Środzie.

W Wielkopolsce warto zobaczyć turkusowe jeziorko w Koninie, zbudowany w latach 1550-1560 zamek w Głuchowie, kolorowe schody w Pyzdrach, zamek w Kórniku, pałac w Rogalinie, Dęby Rogalińskie, skansen filmowy Soplicowo, jezioro Łoniewskie, czy skrzyżowanie rzek w Wągrowcu.
Obszar:
14 500,00 km2
Liczba ludności:
około 1 533 000
Liczba podmiotów gospodarczych:
268 612
Powiaty:
Poznań, poznański, ostrowski, gnieźnieński, pilski, Kalisz, koniński, nowotomyski, Leszno, szamotulski, Konin, wrzesiński, kościański, krotoszyński, gostyński, jarociński, turecki, kaliski, czarnkowsko-trzcianecki, śremski, kępiński, średzki, wolsztyński, wągrowiecki, obornicki, leszczyński, pleszewski, rawicki, kolski, ostrzeszowski, złotowski, słupecki, grodziski, chodzieski, międzychodzki
Newsletter