Tereny Wielkopolski to przede wszystkim rozległe pola i łąki, które w dolinach przedzielone są wielkimi obszarami lasów. Zawsze występowała tu szczególnie urodzajna gleba. Graniczy ona z Pomorzem Zachodnim, Pomorzem Gdańskim, Kujawami, ziemią łęczycką, ziemią sieradzką, Górnym Śląskiem, Dolnym Śląskiem i ziemią lubuską.
Pierwsze ślady obecności człowieka na terenach dzisiejszej Wielkopolski pochodzą sprzed 11 tysięcy lat p.n.e. Do V wieku przebiegał przez nią często uczęszczany bursztynowy szlak. Na początku X wieku władzę nad grodami plemiennymi Polan przejęli Piastowie. Do końca XVIII wieku Wielkopolska składała się z dwóch województw: kaliskiego i poznańskiego, a sejmiki ziemskie obu województw zbierały się w województwie kaliskim, w Środzie.
W Wielkopolsce warto zobaczyć turkusowe jeziorko w Koninie, zbudowany w latach 1550-1560 zamek w Głuchowie, kolorowe schody w Pyzdrach, zamek w Kórniku, pałac w Rogalinie, Dęby Rogalińskie, skansen filmowy Soplicowo, jezioro Łoniewskie, czy skrzyżowanie rzek w Wągrowcu.
- Obszar:
- 14 500,00 km2
- Liczba ludności:
- około 1 533 000
- Liczba podmiotów gospodarczych:
- 268 612
- Powiaty:
- Poznań, poznański, ostrowski, gnieźnieński, pilski, Kalisz, koniński, nowotomyski, Leszno, szamotulski, Konin, wrzesiński, kościański, krotoszyński, gostyński, jarociński, turecki, kaliski, czarnkowsko-trzcianecki, śremski, kępiński, średzki, wolsztyński, wągrowiecki, obornicki, leszczyński, pleszewski, rawicki, kolski, ostrzeszowski, złotowski, słupecki, grodziski, chodzieski, międzychodzki