Zdarza się, że w czasie procesu inwestycyjnego zachodzi konieczność zajęcia pasa drogowego na potrzeby przedsięwzięcia budowlanego. Aby uzyskać zgodę na taką ingerencję, należy spełnić warunki zawarte w ustawie o drogach publicznych. Specjalista z biura projektowego TOP wyjaśni, jak uzyskać dostęp do pasa drogowego i jak sformułować wniosek, który spotka się z pozytywnym odbiorem organów administracyjnych.

Zajęcie pasa drogowego w świetle polskiego prawa

Jeżeli zajęcie pasa drogowego nie ma związku z budową, przebudową, modernizacją bądź utrzymaniem dróg, inwestor musi uzyskać zezwolenie zarządcy drogi na drodze decyzji administracyjnej.

Zezwolenie dotyczy prowadzenia robót w pasie drogowym, zajęcia pasa bądź umieszczenia urządzeń infrastruktury technicznej lub obiektów budowlanych, które nie mają związku z potrzebami zarządzania drogą lub ruchem drogowym. Aby uzyskać zezwolenie na rozpoczęcie inwestycji, należy złożyć wniosek do zarządcy drogi.

— wyjaśnia pracownik biura projektowego TOP.

W przypadku dróg krajowych jest to Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, dróg wojewódzkich – zarząd dróg wojewódzkich, dróg powiatowych – zarząd powiatu lub zarząd dróg powiatowych, a w przypadku dróg gminnych – urząd miasta lub gminy bądź odpowiednie zarządy.

Wniosek o zajęcie pasa drogowego – co musi zawierać?

Wniosek o udzielenie zezwolenia na zajęcie pasa drogowego powinien zawierać dane personalne podmiotu, cel i wymiary zajęcia pasa, lokalizację oraz planowany okres robót. Jak wskazuje specjalista z biura projektowego TOP, do wniosku trzeba dołączyć plan sytuacyjny ze wskazaniem wymiarów powierzchni, która zostanie zajęta na czas robót. Jeżeli zajęcie pasa ma wpływ na ruch drogowy bądź ogranicza widoczność na drodze – czyli w zdecydowanej większości wypadków – do wniosku należy dołączyć zatwierdzony projekt organizacji ruchu, który określi sposób zabezpieczenia robót. Formalności związane z uzyskaniem decyzji na zajęcie pasa drogowego ułatwi skorzystanie z pomocy doświadczonego biura projektowego.