Kominek kojarzy się z przyjemnymi wieczorami spędzanymi przy blasku ognia, dlatego mnóstwo osób uważa go za obowiązkowy element domowego zacisza. Kominek służy mieszkańcom przez długie lata, dlatego warto przeanalizować własne oczekiwania, aby wybrać najlepsze rozwiązanie. Należy pamiętać, że jego głównym zadaniem jest ogrzewanie pomieszczeń i dodatkowo, stworzenie magicznych chwil w domowej codzienności.

Kluczowe cechy kominków

Zazwyczaj kominki klasyczne wykonane są z marmuru lub piaskowca. Charakteryzują się stonowaną, funkcjonalną i elegancką formą. Wizualnie wpasowują się do wnętrza w starym stylu. Sprawiają, że pomieszczenie nabiera oryginalnego klimatu. 

Kominki kaflowe doskonale przewodzą ciepło ze względu na materiał, z którego zostały stworzone. Istnieje mnóstwo kolorów i kształtów tych urządzeń grzewczych, dlatego można je dopasować niemal do każdego wnętrza. Ich szczególną zaletą jest połączenie cech tradycyjnego pieca z najnowszą techniką grzewczą.

Kominki powietrzne znane również jako kominki konwekcyjne, mogą ogrzewać wiele pomieszczeń jednocześnie. W tym celu należy wykorzystać wentylator kominkowy (turbinę), który sprawia, że gorące powietrze przepływa rurami termofonicznymi.  Zamontowanie takiego systemu stosunkowo niedrogie, a jego efekty grzewcze są zadowalające. Ważne jest jednak to, że aby ciepło było obecne w domu, należy wciąż dokładać do kominka drewno.

Kominek z płaszczem wodnym posiada system, dzięki któremu można regulować temperaturę otoczenia. Może on również służyć do ogrzewania wody użytkowej. Wybierając taki kominek należy dobrać jego moc do potrzeb.

Kominek otwarty czy z wkładem?

Kominek otwarty służy jako element wystroju pomieszczenia, ponieważ ich potencjał grzewczy jest niewielki. Otwarty przewód kominowy sprawia, że ciepło ucieka na zewnątrz budynku. Prędkość spalania drewna jest spora, co powoduje zwiększenie kosztów eksploatacyjnych.

Kominki z wkładem są bezpieczne i ekonomiczne, dobrze ogrzewają pomieszczenia w budynku. Kolejną zaletą jest możliwość palenia drewnem, które jest ogólnodostępne, w korzystnej cenie. 

Jak wybrać kominek?

Pierwszym etapem podjęcia decyzji o kominku jest odpowiedź na pytanie: jaka będzie jego rola? Estetyczna – będzie ozdabiał wnętrze, czy praktyczna – będzie je ogrzewał. Ponadto kominek powinien pasować do otoczenia, w którym się znajdzie.

Następnym etapem jest zwrócenie uwagi na to, ile ciepła potrzebuje dany budynek, formę pomieszczenia, rodzaj wentylacji. W dzisiejszych czasach wybór kominków jest ogromny. Można z łatwością dobrać do własnych potrzeb urządzenie grzewcze i wkład do niego. Kominki tradycyjne i nowoczesne posiada firma Mirosław Kwaśny Profekom w Stryszawie.