Każdy pracodawca zobowiązany jest do zapewnienia swoim pracownikom dostępu do sanitariatów. Chociaż kwestia wyposażenia toalet w miejscu pracy może wydawać się banalnie prosta, w praktyce regulowana jest szczegółowymi przepisami prawa. Postępowanie wedle ustalonych reguł pozwala na organizację komfortowych i funkcjonalnych łazienek pracowniczych. Jakie wymogi obowiązują sanitariaty w miejscu pracy? Co powinno znaleźć się w łazience pracowniczej? Jaki materiał budowlany sprawdzi się w nich najlepiej? 

Przepisy dotyczące organizacji toalet w miejscu pracy

Sanitariaty to podstawowe wyposażenie w każdym przedsiębiorstwie. Jeżeli niemożliwa jest ich instalacja w miejscu, gdzie odbywa się praca, pracodawca zobowiązany jest do organizacji obudowanego i ogrzewanego przejścia do toalet. Ponadto łazienki pracownicze powinny znajdować się na każdym piętrze budynku oraz nie dalej niż 75 m od stanowiska pracy. Jeżeli liczba zatrudnionych jest większa niż 10 osób, a wśród nich znajdują się zarówno kobiety, jak i mężczyźni, konieczne jest zapewnienie osobnych toalet dla obu płci. Nie można również zapominać o potrzebach osób z niepełnosprawnościami i umożliwić im komfortowe korzystanie z sanitariatów. Pomieszczenia muszą być oświetlone, ogrzewane oraz odpowiednio wentylowane. Należy także doprowadzić do nich ciepłą oraz zimną wodę, a miejsce z kabinami WC powinno być wyizolowane poprzez pomieszczenie z umywalkami. 

Co powinno znaleźć się w łazienkach pracowniczych? 

Przede wszystkim liczbę toalet należy dostosować do ilości pracowników zatrudnionych w obiekcie. Na każde 20 osób należy przewidzieć jedną kabinę z toaletą. W każdej toalecie oprócz odpowiedniej liczby kabin z WC powinny znaleźć się szczotki do toalet, dozowniki papieru toaletowego, wieszaki, umywalki z lustrami, dozowniki do mydeł, ręczniki papierowe bądź suszarki do rąk. Niezwykle ważne są również kosze na śmieci. To szczególnie istotne w przypadku damskich toalet, gdzie kosz na odpadki powinien być w każdej kabinie. Dużym doświadczeniem w projektowaniu i wykonywaniu zabudowy ubikacji, a także umywalni w zakładach pracy może poszczycić się firma Sanipol z Międzyrzecza. 

Jaki materiał budowlany zastosować? 

W ostatnich latach szczególnym zainteresowaniem w łazienkach w obiektach użyteczności publicznej i miejscach pracy cieszy się laminat HPL. Jest to materiał, który nie tylko doskonale się prezentuje, ale przede wszystkim jest niezwykle odporny na uszkodzenia mechaniczne i działanie środków chemicznych. Jest całkowicie wodoodporny, a jego gładka powierzchnia, pozbawiona porów, nie dopuszcza do gromadzenia i rozwoju mikroorganizmów. Laminat HPL stosowany jest do produkcji ścianek działowych, kabin WC, przebieralni, kabin prysznicowych, a także blatów pod umywalki.