Azbest jest kojarzony głównie z eternitem, który znajduje się na dachach wielu starszych domów w naszym kraju. Są to faliste płyty, które zawierają azbest. Obecnie obowiązuje zakaz stosowania takich wyrobów, a elementy, które posiadają ten surowiec muszą być usunięte z budynku. Dzieje się tak dlatego, że mają szkodliwy wpływ na zdrowie. Warto wiedzieć, czym jest azbest oraz dlaczego jest dla nas taki niebezpieczny.

Czym jest azbest?

Obecnie planując inwestycję budowlaną i wybierając projekt domu, z pewnością nie używa się materiałów zawierających szkodliwe substancje. W przypadku starych domów jednak konieczne jest usunięcie poszycia dachowego z azbestem. Czym jednak jest ta substancja? Otóż, określa się tak niektóre minerały krzemianowe, zbudowane z bardzo cienkich włókien. Z uwagi na to, azbest ma specyficzne właściwości. Jest odporny na wysoką temperaturę oraz ogień, a także działanie czynników chemicznych. Charakteryzuje się ponadto słabym przewodzeniem ciepła i elastycznością.

To sprawiło, że azbest był powszechnie stosowany w budownictwie od XIX wieku w różnych rodzajach. W Polsce najczęściej wykorzystywało się odmianę niebieską, która jest uważana za najbardziej szkodliwą i rakotwórczą.

Dlaczego azbest jest tak niebezpieczny?

Druga połowa XX wieku przyniosła wyniki wielu różnych badań, które wykazały, że azbest jest rakotwórczy oraz powoduje wiele nieuleczalnych schorzeń. Z tego powodu obecnie zdejmuje się elementy z tą substancją z dachów. Zajmują się tym profesjonalne firmy, takie jak Ramibud J.R. Sp. z o.o. Dzięki ich profesjonalizmowi można uniknąć wielu różnych chorób.

Wśród schorzeń najczęściej wymienia się nowotwory oskrzeli i płuc, pylicę azbestową, azbestozę oraz przewlekłe obturacyjne zapalenie oskrzeli. Azbest, z uwagi na swoją budowę, bez przeszkód wnika do układu oddechowego człowieka, czyniąc duże szkody. Uszkodzenie następuje powoli, a pierwsze objawy często pojawiają się dopiero po 20-30 latach od kontaktu z azbestem. Warto zatem zadbać o demontaż starego dachu, aby uniknąć różnych chorób.