Budowa domu to spełnienie marzeń, a zarazem najbardziej frustrujący okres w życiu każdego inwestora. Wiele błędów podczas budowy wynikają z kiepskiego projektu budynku mieszkalnego, który powstał zbyt szybko lub nie został dopasowany do działki i potrzeb przyszłych mieszkańców. Jak więc wybrać projekt domu, aby spełniał oczekiwania? Na co zwracać uwagę na etapie prac kreatywnych? Najlepiej zwrócić się po pomoc do ekspertów z biura ARP Zespół Usług Projektowych w Gdańsku!

Wielkość domu – dostosowana do działki i potrzeb

Przygodę z budową domu najrozsądniej zacząć od uzyskania decyzji z urzędu gminy, która dotyczy warunków zabudowy i zagospodarowania terenu bądź wypisu z planu miejscowego. Jest to etap kluczowy dla wszystkich decyzji podjętych w nieodległej przyszłości. Z zapisów dotyczących planowania przestrzennego wynika, jaki dom może stanąć na danej działce oraz określa jego parametry, jak np. maksymalna wysokość budynku, kąt nachylania dachu czy odległość od granic działki. Wszystko to ma niebagatelny wpływ na bryłę budynku, który powstanie za jakiś czas. Oszacowanie wielkości samego budynku oraz pomieszczeń jest trudnym zadaniem, bo wpływa na to wiele czynników. 

Temat wielkości domu jest kwestią do gruntownego przedyskutowania z członkami rodziny, jak i z samym architektem, który z pewnością doradzi, na czym nie warto oszczędzać metrów, a co można bez problemu zmniejszyć. Na wielkość domu ma również wpływ kwestia finansów – mniejszy dom, to niższe koszty budowy. W końcu płacimy za każdy mkw., więc trzeba się dobrze zastanowić, czy wykorzystamy wszystkie „wykupione” przestrzenie. Różnice w cenie budowy domu 160 m2 i 120 Mk są ogromne – sięgające nawet kilkuset tysięcy zł! 

Biuro ARP Zespół Usług Projektowych ma wieloletnie doświadczenie w opracowywaniu indywidualnych projektów architektonicznych dla swoich klientów. Przedsiębiorstwo może się pochwalić wieloma udanymi realizacjami, wśród których są zarówno parterowe domy jednorodzinne, jak i okazałe rezydencje. Zespół ekspertów dopasuje każdy aspekt projektu do potrzeb i możliwości finansowych inwestora.

Funkcjonalny –  to przede wszystkim!

Marzenia o wielkim domu szybko utemperuje rzeczywistość, jednak, co z projektem pomieszczeń wewnątrz? Cztery sypialnie, łazienka u góry i na dole, otwarta kuchnia z wyspą? Wszystko to może znaleźć się w planie, jednak trzeba się zastanowić przede wszystkim nad układem pomieszczeń. Dobre projekty domów mają czytelny podział na strefy: dzienną, nocną i gospodarczą, bez względu na to, czy to dom parterowy, dom parterowy z poddaszem użytkowym lub dom piętrowy.

Nie można zapomnieć o odpowiednim umiejscowieniu pomieszczeń gospodarczych – kotłownia, garaż, schowki. To one wpływają na komfort użytkowania domu, bo codziennie z nich korzystamy. Wszak ogrzewanie domu to podstawowa kwestia do zorganizowania, więc kotłownia musi zostać ujęta w planie budynku. Podobnie miejsca do przechowywania, jak garderoby czy spiżarnie – sprytnie wkomponowane w dostępną przestrzeń poprawią funkcjonalność bez konieczności zabierania zbyt wiele powierzchni.

Projekt budynku powinien też uwzględniać fizyczne ukształtowanie terenu na działce, jak pochyłości czy bliskość lasu. Również rozmieszczenie pomieszczeń zgodnie z kierunkami świata jest ważne. W tych, w których chcemy jak najwięcej słońca okna muszą być po stronie południowej – salon, jadalnia czy gabinet skorzystają na tym usytuowaniu. Kuchnia czy sypialnia nie wymaga aż tak dużej ilości naturalnego światła.

Projekt gotowy czy z biura architektonicznego?

Wiele osób w pierwszej kolejności, czym prędzej bierze się do przeglądania ofert gotowych projektów domów. Takie rozwiązanie jest atrakcyjne – od razu widzimy, na co się piszemy, jaki będzie efekt ostateczny. Jednak rozwiązanie to nie jest pozbawione wad. Po pierwsze, takich gotowych projektów są tysiące! Samo przejrzenie ich pochłonie ogrom czasu, a i tak możemy skończyć z bólem głowy i totalną dezorientacją. Po takich sesji przeglądania projektów można stracić z oczu pierwotną wizję, czyli tego, czego tak naprawdę nam potrzeba.  Czasem lepiej zaprosić do współpracy fachowców z biura architektonicznego ARP Zespół Usług Projektowych i zamówić wykonanie indywidualnego planu budynku mieszkalnego „skrojonego na miarę”. Dzięki temu wykorzystamy w pełni potencjał działki budowlanej, którą mamy do dyspozycji, a także pozwoli wprowadzić w życie nasza własną wizję. Gotowe projekty są dobre dla osób, które mogą pozwolić sobie na zbudowanie dowolnego domu – tam, gdzie teren jest trudny lub występują organiczne wynikające z Warunków Zabudowy.