Rolety nadstawne, zwane także nakładanymi, to osłony montowane na etapie budowy obiektu lub wymiany stolarki w już istniejących obiektach. Jako integralna część budynku nie mogą być instalowane bez głębszych ingerencji strukturalnych. Roleta zewnętrzna może być zakładana w każdej sytuacji. Jest o wiele bardziej wszechstronna, ale czy równie skuteczna? Sprawdźmy, co na temat każdego rozwiązania mówi ekspert z firmy Okno-Profil s.c.

Rolety zewnętrzne od Okno-Profil s.c. – o czym powinieneś wiedzieć?

Rolety zewnętrzne Okno-Profil s.c. nie są przeznaczone do zabudowy i tynkowania, ponieważ zakłada się je na gotową elewację lub ramę okna. Takie rozwiązanie sprzyja utrzymania pożądanych właściwości termicznych, ale może wzbudzać pewne wątpliwości natury estetycznej.

Jednym ze sposobów montażu jest założenie osłon na elewacji budynku. Takie rozwiązanie jest bez wątpienia prostsze i nie powoduje zmniejszenia światła okna, ale niestety dość mocno rzuca się w oczy. Przy montażu na ramie okiennej trzeba uważać na zmniejszenie się światła okna, ponieważ skrzynka rolety nachodzi częściowo na górną partię szyby. Aby zachować estetykę i funkcjonalność, bierzemy pod uwagę szereg czynników m.in. grubość ramy okiennej i ościeżnicy, wielkość okna oraz wielkość skrzynki rolety

– mówi pracownik firmy Okno-Profil. s.c.

Rolety nakładane – inwestycja na lata

Rolety nadstawne to „niewidoczne” osłony okienne, które spełnią oczekiwania każdego inwestora preferującego minimalistyczne podejście w architekturze. W przypadku tych osłon środek skrzyni znajduje się wewnątrz budynku, dlatego instalacja musi odbywać się na etapie budowy lub wymiany stolarki okiennej. Pracownicy firmy Okno-Profil s.c. zaznaczają jednak, że źle zamontowane rolety nakładane mogą osłabić izolację termiczną budynku w miejscu usytuowania skrzyni rolety, dlatego kwestią kluczową jest dobór modelu z dodatkową izolacją termiczną skrzyni. Takie rozwiązanie eliminuje w dużej mierze osłabienie izolacji i pozwala cieszyć się optymalnym komfortem cieplnym.