Tapicerowane meble bez wątpienia są eleganckim elementem dekoracyjnym domu lub mieszkania. Jednak z czasem zaczynają niszczeć, przez co nie wyglądają tak, jak po ich kupnie. Aby tego uniknąć, konieczne jest regularne konserwowanie, czyszczenie i odświeżanie. Należy pamiętać, że sposób czyszczenia musi być odpowiednio dobrany do rodzaju pokrycia tapicerskiego. Zatem jak należy dbać o meble tapicerowane? O tym mówi specjalista z Zakładu Tapicerskiego Meblaro.

Jakie są rodzaje pokryć tapicerskich?

Producenci mebli tapicerowanych wykorzystują różnorodne materiały do pokrywania swoich wyrobów. Jednym z nich może być tkanina bawełniana. Czyszczenie mebli nią pokrytych powinno rozpoczynać się od dokładnego odkurzenia. Następnie nakłada się na mebel piankę lub proszek do czyszczenia tapicerek bawełnianych. Po upływie czasu wskazanego na preparacie, pozostałości należy zebrać ściereczką. Podczas czyszczenia musimy uważać, by nie zamoczyć wypełnień pod tkaniną.

Z kolei meble, które pokryte są aksamitem, welurem lub sztruksem trzeba czyścić zgodnie z kierunkiem układania się włosia. Do czyszczenia wspomnianych powłok tapicerskich można użyć roztworu z litra zimnej wody i dwóch łyżek amoniaku. Powstały płyn wciera się delikatnie w materiał. Po godzinie należy wyczesać tkaninę. Włókna, które się skleiły, należy wysuszyć ciepłym (nie gorącym) powietrzem.

Szczególnego podejścia będą od nas wymagały meble pokryte skórą. Dotyczy to zarówno skóry naturalnej, jak i sztucznej. O czyszczeniu mebli z taką tapicerką mówi pracownik Zakładu Tapicerskiego Meblaro:

Pierwszą rzeczą podczas czyszczenia mebli obitych skórą jest usunięcie zatłuszczeń. W tym celu stosujemy delikatne środki. Odradzam używania mydła. Dużo lepszym rozwiązaniem będzie wykorzystanie letniej wody z płynem do mycia naczyń lub specjalistycznego preparatu przeznaczonego do mycia skóry naturalnej i sztucznej.

Powierzchnię należy pocierać okrężnymi ruchami szmatką nasączoną środkiem czyszczącym. Na koniec skórę wycieramy ręcznikiem lub miękkim materiałem.

Etapy czyszczenia mebli tapicerowanych

Meble tapicerowane takie, jak kanapy, sofy, pufy, czy krzesła najlepiej czyścić partiami. W pierwszej kolejności zajmiemy się np. siedziskiem, a następnie poręczami, dołem mebla, a czyszczenie zakończymy na jego tyle. Na tapicerkę nanosimy małą ilość środków czyszczących, aby nie zamoczyć powierzchni, a jedynie ją zwilżyć. Zmoczenie wnętrza mebli tapicerowanych może powodować powstanie odbarwień, pojawienie się pleśni lub pogorszenie się struktury materiału. Preparat wcieramy tak długo, aż wytworzy się piana lub osad. Potem trzeba to usunąć wraz z brudem.

Po wyczyszczeniu mebla warto użyć preparatów utrwalających czystość. Takie środki dostępne są np. w postaci rozpylaczy. Innym sposobem na utrzymanie tapicerki w czystości jest wykorzystywanie przezroczystych pokrowców lub estetycznych i dopasowanych wizualnie warstw zabezpieczających powierzchnie trudne do wyczyszczenia. Dbanie o czystości mebli tapicerowanych wspomaga także stosowanie okresowych powłok ochronnych, których używa się np. podczas zabaw ze zwierzętami lub karmienia dzieci.

Usługi tapicerskie

Zakład Tapicerski Meblaro Wiesława Sadowskiego znajduje się w Bydgoszczy. Jego oferta dzieli się na dwie ważne części. Pierwsza skupia się na tworzeniu mebli tapicerowanych do:

  • domów i mieszkań,

  • siedzib firm,

  • obiektów hotelowych,

  • restauracji, pubów, gabinetów.

Do wyboru są przede wszystkim sofy, pufy, kanapy, narożniki, wersalki, fotele. Natomiast druga część działalności interesującej nas firmy to renowacja mebli tapicerowanych. Zakład dysponuje wyborem tkanin obiciowych w szerokiej gamie odcieni.