W każdym domu jednorodzinnym należy dbać o to, aby regularnie czyścić komin. Dzięki temu zmniejszamy ryzyko zapalenia się sadzy czy zatkania przewodów kominowych, co mogłoby być niebezpieczne dla naszego zdrowia, a także życia. Ale czy wiesz, jak prawidłowo dbać o swój komin, jak przeprowadzić czyszczenie i jak często to robić? Zapytaliśmy kominiarza o to, jak dbać o komin, aby przewody dymowe działały sprawnie!

Czyszczenie komina - jak i jak często?

Jak mówi nam ekspert z firmy Kominiarze S.C. regularne czyszczenie komina to absolutna podstawa! Niewyczyszczony komin to większe ryzyko pożarów i innych problemów. Dodatkowo, jak często należy czyścić komin, określone jest w przepisach prawa budowlane. Ustawa o prawie budowlanych z 1994 roku określa, że w domach jednorodzinnych należy czyścić komin przynajmniej co 3 miesiące. Dodatkowo obowiązkowa jest kontrola przewodów dymnych, spalinowych i wentylacyjnych przynajmniej raz w roku w domach jednorodzinnych. Jeśli nie będziemy stosować się do przepisów, to otrzymać możemy mandat w wysokości do 500 złotych.

Dokładne czyszczenie komina to podstawa, ale jak to zrobić? Przede wszystkim - regularnie! Dzięki temu komin zawsze będzie w optymalnym stanie, a my nie będziemy musieli martwić się ryzykiem wystąpienia pożaru czy innej sytuacji, która zagraża życiu czy bezpieczeństwu Twojej rodziny. Jeśli regularnie czyścisz komin, to każde kolejne czyszczenie będzie łatwiejsze. O czyszczeniu należy pamiętać także latem, jeśli korzystasz z pieca do ogrzewania wody. Przed nowym sezonem, jeśli komin nie był używany, jest ważne, ponieważ przez okres letni w kominie mogą zalęgnąć się na przykład ptaki lub inne zwierzęta. Warto więc sprawdzić, czy nic nie zamyka przewodów kominowych.

Co potrzebne jest do wyczyszczenia komina? Drabina, szczotka do czyszczenia komina i dużo cierpliwości. Czyszczenie musi być bardzo dokładne, aby porządnie usunąć całą sadzę i smołę z przewodów kominowych.

Kominiarz do czyszczenia komina - lepszy wybór!

Samodzielne czyszczenie komina nie jest bardzo trudne, ale na pewno kłopotliwe, dlatego warto skorzystać z profesjonalnych usług kominiarskich i zdecydować się na skorzystanie z usług osoby, która jest bardzo doświadczona.

W trakcie czyszczenia komina trzeba zachować szczególną uwagę, ponieważ jest to praca na wysokości, która może być potencjalnie niebezpieczna. Kominiarz, który ma doświadczenie, o wiele lepiej poradzi sobie na dachu niż osoba, która nigdy podobnych prac nie wykonywała.  Kominiarz dysponuje też odpowiednim sprzętem, który jest wysokiej jakości i dokładnie czyści wszystkie zakamarki.