W obecnych czasach instalacje grawitacyjne centralnego ogrzewania stanowią już poniekąd przeżytek. Ich konstrukcja oraz możliwości wprowadzają bowiem wiele ograniczeń podczas projektowania budynków. Znacznie korzystniejszym rozwiązaniem jest wykorzystanie pompy obiegowej, która wymusza przepływ wody i utrzymuje odpowiednie ciśnienie w rurach. Należy jednak zwrócić uwagę na prawidłowy montaż urządzenia. Pompy można uzyskać w firmie Hydros z Mławy. Sprawdź szczegóły!

Kiedy potrzebna jest pompa?

W starych instalacjach grzewczych obieg wody był wymuszany poprzez zjawisko grawitacji. W tym celu wykorzystywano rury o dużym przekroju oraz dużą ilość cieczy, a im dalej znajduje się grzejnik od źródła wytwarzania ciepła – kotła, tym większe są opory przepływu i rury muszą być coraz grubsze. Montaż właściwie dobranej pompy obiegowej eliminuje wszystkie niedogodności związane z niegdysiejszym systemem. Urządzenie bowiem wymusza sprawny obieg wody, a to wiąże się z możliwością stworzenia krótszej instalacji z wykorzystaniem rur o mniejszych średnicach. Ponadto pozwala to na montaż kotła nawet ponad poziomem odbiorników, a dzięki temu, że utrzymuje stałe ciśnienie w przewodach, zabezpiecza go przed awarią. Takie rozwiązanie to prosty sposób na modernizację starej instalacji centralnego ogrzewania bez konieczności kosztownych przeróbek.

Jak dobrać urządzenie?

Warunki pracy pompy obiegowej determinują jej materiał wykonania. Ze względu na znaczną wysokość temperatury oraz intensywność eksploatacji do jej produkcji wykorzystuje się żeliwo, oraz stal nierdzewną. I choć dostępne modele współpracują z większością urządzeń grzewczych, to jednak warto skorzystać z profesjonalnego doradztwa przy ich zakupie, na przykład w firmie Hydros, zajmującej się dystrybucją różnego rodzaju pomp. Wydajność produktu powinna uwzględniać najwyższą możliwą do osiągnięcia moc cieplną czynnika grzewczego w instalacji. Należy zwrócić uwagę również na maksymalne ciśnienie pracy, jak również granice temperatury przepływającego medium oraz w jaki silnik została wyposażona pompa.

W jaki sposób montować?

Nie tylko parametry konkretnego modelu będą decydować o skuteczności jego działania. Klucz stanowi również prawidłowy montaż pompy w instalacji na rurociągu. Nie ma znaczenia, czy zostanie ona umieszczona na rurze zasilającej, czy powrotnej, o ile nie przekroczona zostanie dopuszczalna temperatura pracy pompy. Istotne jest, aby została założona zgodnie ze strzałką na korpusie, oznaczającą wymagany kierunek przepływu cieczy, a jej oś znajdowała się w orientacji poziomej. Zawory odcinające dopływ wody muszą się znaleźć zarówno przed jak i za urządzeniem, aby w razie konieczności można było pompę zdemontować w celu rutynowej inspekcji. Ważnym, z punktu widzenia eksploatacji, jest zastosowanie w instalacji filtra siatkowego, który zabezpieczy pompę przed osadzaniem się w niej zanieczyszczeń. Uwzględnienie tych wszystkich kwestii zaowocuje skutecznym obiegiem wody w instalacji.

Oferta firmy Hydros

Firma Hydros z Mławy zajmuje się sprzedażą szerokiej gamy pomp, w tym pomp głębinowych, hydroforowych, zatapialnych, obiegowych, cyrkulacyjnych, ręcznych i innych. W ofercie znajdują się także zbiorniki hydroforowe, pompy do podnoszenia ciśnienia oraz silniki do pomp głębinowych. Oferuje również usługi wiercenia studni oraz montażu pomp, a także stacje uzdatniania wody i filtry RO. Firma skupia się na kompleksowej obsłudze klienta — od projektu po wykonanie — a dzięki dużej wiedzy technicznej jest w stanie sprostać najbardziej wymagającym wyzwaniom.