Płaski dach to dosyć popularne rozwiązanie, które umożliwia stworzenie dodatkowej przestrzeni w górnej części budynku. Tego rodzaju konstrukcja charakteryzuje się kątem nachylenia nieprzekraczającym 15 stopni. Jakie czynniki powinny wpływać na wybór odpowiedniego pokrycia dachowego w przypadku dachu płaskiego? Warto przejrzeć najlepsze rozwiązania przed podjęciem decyzji.

Charakterystyka dachu płaskiego

Dach płaski nie jest wykonany całkowicie poziomo do terenu - każda tego typu konstrukcja powinna posiadać minimalny spadek, który umożliwia spływ opadów oraz śniegu z powierzchni. Najczęściej możemy spotkać dachy płaskie wykonane z nachyleniem pomiędzy 2 a 10 stopni do poziomu. Z pewnością zaletą wykonania takiej konstrukcji jest cena, która jest kilkukrotnie niższa, niż w przypadku dachu spadzistego. Łatwiej jest też wówczas zamontować nowoczesną wentylację lub klimatyzację. Dużo prostsze staje się także izolowanie tego typu dachu, dzięki niewielkiej ilości załamań. Można również stworzyć na nim miejsce do relaksu, np. ogródek.

Na dachu płaskim znajduje się kilka warstw, których układ musi zapewniać odpowiednie wentylowanie i odpowietrzanie:

  • warstwa spadkowa,

  • paroizolacja,

  • izolacja termiczna,

  • pokrycie.

W przypadku tego ostatniego istotne jest wybranie odpowiedniego materiału, który zapewni  przede wszystkim szczelność dachu płaskiego, jako że woda opadowa nie spływa z niego tak szybko, jak z dachu spadzistego.

Który materiał warto wybrać?

Najtańszym wyborem w przypadku pokrycia dachu płaskiego jest tradycyjna papa bitumiczna - obecnie przede wszystkim asfaltowa. Układana jest w trzech warstwach i sklejana lepikiem na gorąco. Niestety, nie ma ona dobrych parametrów technicznych i wymaga częstych remontów oraz konserwacji.

Nowocześniejszym rozwiązaniem, jeżeli zdecydujemy się na papę, jest ta modyfikowana polimerami. Jest odporna na skrajne temperatury i elastyczna, a także wolniej się starzeje. Inna jej nazwa to papa zgrzewalna - wynika to ze sposobu jej układania. Zwykle na pierwszą warstwę papy termozgrzewalnej stosuje się papę podkładową, która jest mocowana do stropu mechanicznie masą klejową.  Druga warstwa to papa termozgrzewalna z posypką, połączona z całością dzięki zgrzaniu.

Warto wiedzieć, że trwałość pokrycia dachu płaskiego nie zależy tylko od wyboru odpowiedniego materiału, ale także od sposobu wykonania. Warto więc powierzyć ten istotny element każdego domu profesjonalistom. Szukając odpowiednich fachowców, warto zwrócić uwagę na firmy, które mogą także doradzić odpowiedni dla konkretnego budynku materiał - jedną z nich jest z pewnością Zakład Dekarski Salsa z miejscowości Łask, w województwie łódzkim, który zapewnia kompleksowe usługi dekarskie, wykonane z należytą starannością.

Usługi blacharsko-dekarskie to specjalność zakładu Salsa Andrzeja Urbankowskiego. Firma rozpoczęła działalność w 2013 roku i od tego czasu zyskała szerokie grono zadowolonych klientów. Zakład realizuje zlecenia zarówno klientów indywidualnych, jak i biznesowych. Firma oferuje układanie dachówki, blachodachówki oraz nakładanie papy termozgrzewalnej, a także montaż okien dachowych oraz orynnowania. Wśród usług zakładu Salsa znaleźć można też utylizację azbestu, obróbki blacharskie, demontaż eternitu i odśnieżanie dachów.