Zakładanie ogrodu od pierwszego pomysłu do końcowej realizacji to proces długotrwały i pracochłonny, ale dający również wiele satysfakcji. Projektując teren należy wyobrazić sobie, jak obszar ten będzie wyglądał za rok, dwa a jak za pięć lat. Drzewa i krzewy będą zmieniać swoje wymiary i kształty, ale ich położenie nie ulegnie zasadniczej zmianie. Oczywiście można prowadzić w nim prace mające na celu kształtowanie architektury zielonej, ale zasadnicze rozplanowanie rzadko kiedy ulega zmianie.

Projektowania terenu

Projektowanie terenu wokół domu powinno być procesem dobrze przemyślanym, zaplanowanym i wykonanym. Proces zakładania ogrodu można podzielić na trzy etapy: projekt, realizacja i pielęgnacja. W pierwszym etapie należy wykonać plan całego terenu, umieszczając na nim wymiary i kształt działki. Należy na nim umieścić istniejące budynki, ogrodzenie, podjazdy i tarasy oraz wszystkie większe formy architektury zielonej, takie jak np. drzewa czy żywopłoty. Na szkicu warto zaznaczyć również kierunki świata. Ogród dobrze jest podzielić na strefy. Najważniejszą będzie strefa relaksu, czyli miejsca, gdzie można umieścić altankę, huśtawkę ogrodową, oczko wodne, grill czy nawet basen. Kolejną strefą jest miejsce na drobny zielnik lub warzywnik oraz małe drzewka owocowe. W ich bliskim sąsiedztwie warto postawić składzik na narzędzia ogrodowe i umiejscowić przydomowy kompostownik pamiętając, aby stał on na uboczu w dyskretnym osłonięciu. Planując ogród przydomowy, nie należy zapominać również o prawidłowym usytuowaniu takich elementów jak placyk gospodarczy z drewutnią czy kosze na śmieci. Elementy te warto umieścić przy ogrodzeniu, blisko ulicy.

Projektowania zieleni

Przy projektowaniu zieleni warto zastanowić się jaką funkcję będzie spełniał ogród. Jeśli będzie to miejsce aktywnego wypoczynku całej rodziny, warto zaplanować w nim miejsce zabaw dla dzieci. Warto umieścić je tak, aby było dobrze widoczne z okien kuchni lub salonu. Należy pamiętać, aby miejsce rekreacji miało również elementy zacieniające i osłaniające od wiatru w postaci drzew i trejaży. Jeśli ogród ma być miejscem przydomowych upraw warzywno-owocowych warto zaplanować kwiatowe rabaty i grządki warzywne w obszarach dobrze nasłonecznionych. Lokowane powinny być one z dala od drzew liściastych, które rozrastając się, zabierają cenne światło tak potrzebne do wzrostu roślin. Warto pamiętać o tym na etapie projektu, gdyż wycięcie drzew wymaga zdobycia specjalnego pozwolenia. Ze względów bezpieczeństwa lepiej zlecić wykonanie tego zadania wyspecjalizowanej firmie takiej jak Acer. Dla miłośników minimalizmu idealnym rozwiązaniem będzie projekt zadbanego trawnika zakładanego z rolki lub wysiewanego bezpośrednio do gruntu. Przy projektowaniu ogrodu należy również pamiętać o uwzględnieniu prawidłowego nawodnienia i oświetlenia terenu. Odpowiedni mikroklimat latem zapewniają przydomowe oczka wodne.