Dobrze zaprojektowany ogród to wizytówka naszego domu, ale także miejsce, w którym przyjemnie będziemy mogli spędzać czas. Istotnym elementem są alejki, które ułatwią nam swobodne poruszanie się. Jeden z bardziej estetycznych, a zarazem ozdobnych materiałów, który służy wyłożeniu takich ogrodowych dróg stanowi kostka brukowa. To także dość popularna i wygodna forma na zbudowanie utwardzonej powierzchni.

Zalety kostki brukowej

Obecnie na rynku znajdziemy wiele rodzajów bruku, nie tylko produkowanej z betonu, ale także granitu, bazaltu, glinki klinkierowej, naturalnych kamieni polnych. Różnią się one między sobą kształtem (pozwala to na tworzenie rozmaitych wzorów oraz mozaik), krawędzią, powierzchnią, kolorem oraz wielkością. Jednakże niezależnie od tych poszczególnych parametrów zaletami kostki brukowej są: wytrzymałość, łatwość układania oraz naprawy niewielkich ubytków, prostota rozbiórki, walory estetyczne oraz łatwość utrzymania w czystości. To sprawia, że dobrze ułożona kostka brukowa idealnie sprawdzi się jako utwardzenie podłoża nie tylko na alejkach ogrodowych, ale także schodach oraz podjazdach do bramy lub garażu.

Rodzaje kostek brukowych

Do najpopularniejszych kostek należą te zrobione z betonu. Dzięki wielości jej odmian pod względem kolorystycznym, wielkościowym oraz kształtowym łatwo można dopasować ją do wystroju ogrodu. Spełnia się zarówno w roli klasycznej ozdoby, jak i nowoczesnego dodatku. Na ścieżkę ogrodową najlepiej wybrać tę o grubości 4-6 cm i zwrócić uwagę na jej oznaczenia producenta, które podpowiedzą nam, czy będzie ona odporna na warunki atmosferyczne. Szeroki wybór kostek betonowych posiada firma M-Bud z Kępna, specjalizująca się w branży brukarskiej i oferująca dowóz oraz układanie produktu u klienta.

Równie ciekawie będzie prezentować się kostka z kamienia – najpopularniejsza jest z granitu w kolorze czerwonym lub szarym. Nie musi być on specjalnie impregnowany, aby być odpornym na słońce, deszcz oraz mróz. Jego przeciwieństwem jest zaś piaskowiec, który mimo ładnego wyglądu, poprzez swoją porowatą strukturę chłonie brud oraz wilgoć. Natomiast bazalt jest równie trwały, co granit i prezentuje elegancki czarny kolor, jednakże zimą staje się bardzo śliski.

Innym rozwiązaniem jest z kolei kostka klinkierowa, która jest niezwykle odporna na wszelkie uszkodzenia mechaniczne oraz warunki atmosferyczne. Pozostaje przy pierwotnym wyglądzie przez bardzo długi czasu – nawet do kilku lat. Ewentualne wykwity są możliwe do usunięcia przez odpowiednie narzędzia lub przeznaczone do tego środki czyszczące.