Wszystkie elektronarzędzia, w tym również młoty udarowe, dzieli się na urządzenia przeznaczone do użytku amatorskiego oraz te, z których korzystają fachowcy. Takie usystematyzowanie może wydawać się nieco banale, aczkolwiek w swojej prostocie jest bardzo precyzyjne. Odpowiedni wybór z pewnością ułatwi konieczne do zrealizowania prace, dlatego też przed podjęciem decyzji o zakupie, warto wziąć pod uwagę kilka istotnych szczegółów. Jakich konkretnie?

Jak dobrać moc urządzenia?

Choć młot udarowy z pewnością można uznać za jedno z najbardziej charakterystycznych elektronarzędzi, to nawet doświadczeni majsterkowicze mają poważne problemy ze wskazaniem wyraźnych różnic między właśnie nim a młotowiertarką. I rzeczywiście – narzędzia te są do siebie bardzo podobne. Dlatego też za umowne kryterium rozróżnienia przyjmuje się graniczną moc silnika młotowiertarek na poziomie 600 W. Przy takim podejściu do sprawy młot udarowy staje się niczym innym, jak wzmocnioną młotowiertarką.

Jednakże z racji dużej mocy nie używa się go już do wiercenia, aczkolwiek z technicznego punktu widzenia jest to nadal możliwe. Wszyscy zainteresowani zakupem powinni również wiedzieć, że moc podawana na opakowaniu nie jest wartością użytkową, tylko nominalną, a co za tym idzie, informuje jedynie o poborze energii elektrycznej. Co do zasady wyróżniamy:

  • młoty do użytku amatorskiego – od 600 do 700 W
  • młoty do użytku profesjonalnego – 1500 W

Z jakimi jeszcze informacjami warto się zapoznać, aby zagwarantować sobie bezpieczne i wygodne użytkowanie?

Jakie są najważniejsze parametry młotów pneumatycznych?

Poszukując najlepszych propozycji, warto wziąć pod uwagę markowe produkty z wyższej półki. Dlaczego? Chodzi oczywiście o to, że jedynie taki sprzęt będzie wyposażony w opcję regulacji ilości udarów. W dobrej klasy młotach wartość ta wynosi około 4000 uderzeń na minutę. Ruchy przód-tył pozwalają osłabić konstrukcję elementu wierconego lub kutego, dlatego mają istotne znaczenie dla skuteczności samego urządzenia. Jak podkreślają doświadczeni specjaliści z firmy Kryshandel, podczas zakupów trzeba także przeanalizować dodatkowo szereg innych czynników. Najważniejszymi z nich są:

  • typ uchwytu – SDS lub SDS Max,
  • tłumienie drgań – dzięki różnym rozwiązaniom technicznym praca z narzędziem może być bardziej komfortowa, a chwyt pewniejszy,
  • regulacja obrotów – czyli opcja, która zapewnia możliwość elastycznego dostosowania urządzenia do różnych zadań i materiałów.

Jak zatem wyraźnie widać wybór odpowiedniego młota udarowego wcale nie musi być zadaniem tak prostym, jak mogłoby się wydawać. Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto skonsultować się z doświadczonym sprzedawcą, który zapewni niezbędne wsparcie merytoryczne. Na najwyższą jakość obsługi mogą liczyć klienci punktów sprzedaży rekomendowanych przez największych producentów.