Trudno wyobrazić sobie komfortowe życie w domu, w którym instalacja wodno-kanalizacyjna nie działa poprawnie. Niestety wszelkie niedoróbki w montażu tej sieci zwykle nie są widoczne na pierwszy rzut oka, a ich naprawa może nas sporo kosztować. Kto chciałby zrywać nowo położoną posadzkę w kuchni ze względu na zbyt płytko położone rury? Nikt. A to się zdarza! Jakie błędy najczęściej popełniane są przez wykonawców? Ekspert w dziedzinie planowania instalacji z firmy San Projekt podpowiada, na co zwrócić uwagę!

Praca bez planu

W projekcie architektonicznym domu nie znajdziemy odpowiednio szczegółowego planu instalacji wodno-kanalizacyjnej. Bardzo często zdarza się też tak, że inwestorzy na ostatnią chwilę podejmują decyzje dotyczące rozstawienia sanitariów w łazience czy mebli w kuchni. Prace toczą się wówczas „na oko” i tylko od doświadczenia i wiedzy montera zależy, jaki będzie ich efekt. Rodzi to sporo nerwów i frustracji dla obu stron – inwestora i wykonawcy.

Tymczasem instalacja wodno-kanalizacyjna powinna być skrupulatnie zaplanowana z dużym wyprzedzeniem. Opracowaniem projektu powinien zająć się doświadczony specjalista. Takie zadania realizują eksperci Biura Projektowego San Projekt, którzy tworzą plany zarówno dla klientów indywidualnych, jak i przedsiębiorstw. Współpraca z ekspertem to gwarancja sprawnie działającej sieci wodno-kanalizacyjnej.

Ułożenie rur i zabezpieczenia przed zamarzaniem

Rury kanalizacyjne i wodociągowe to coś, czego nie chcemy oglądać na co dzień. Z racji dyskusyjnej estetyki ukrywa się je pod posadzkami, w ścianach, w zabudowach gipsowo-kartonowych czy nad podwieszanymi sufitami. Tylko że nawet wtedy trzeba zadbać o to, by dostęp do rur był swobodny i umożliwiał interwencję w razie awarii lub problemów z przesyłaniem mediów. Niestety część wykonawców zdaje się nie zwracać na to uwagi. Ich głównym celem jest dokładne zamaskowanie rurociągów, a szukanie usterki w mocno zabudowanej instalacji jest niemałym kłopotem. Specjalista z firmy San Projekt dodaje:

Na zamarzanie narażona jest sieć wodna i dotyczy to rur ulokowanych na zewnątrz oraz tych, które biegną przez nieogrzewane pomieszczenia np. garaż. To ważne by, by rurociągi umieścić w ziemi poniżej głębokości przemarzania gruntu, ale równie istotne jest zabezpieczenie sieci otuliną termoizolacyjną.

Wykonawcy muszą też pamiętać o ulokowaniu węzła pomiarowego w odpowiednim miejscu. W momencie, gdy umieścimy go na nieocieplonej ścianie garażu, możemy mieć problem z zamarzaniem wody w instalacji.

Instalacja wodno-kanalizacyjna zawsze będzie przechodzić przez elementy konstrukcyjne domu, natomiast jej przebieg powinien być zaplanowany przez specjalistę. To on informuje o tym, w których miejscach należy zrobić przebicie, a w których wystarczą tylko bruzdy. Takie działania nie skutkują naruszeniem konstrukcji budynku. Gorzej, gdy ingerencja wykonawców jest zbyt duża. Nadmierne kucie ścian i stropów sprawią, że obiekt stanie się mniej wytrzymały.

Plan instalacji kluczem do sukcesu

Chcąc zminimalizować ryzyko błędów, warto już na początku zadbać o dobrego projektanta, który skrupulatnie stworzy projekt instalacji w odniesieniu do potrzeb obiektu, jego wymagań, a także wymogów prawnych. Biuro projektowe San Projekt specjalizuje się w tworzeniu nawet wymagających i skomplikowanych instalacji zarówno kanalizacyjnych, jak i gazowych oraz wentylacyjnych. Wybierając specjalistów można mieć pewność, że projekt będzie spełniał wszystkie normy i oczekiwania. Co więcej, w ręce ekspertów można przekazać obowiązki nadzoru nad realizacją, co dodatkowo zapewni kontrolę nad wykonawcami.