Estetyczne wykończenie przestrzeni pomiędzy elewacją domu jednorodzinnego a tzw. okapem jest niezwykle istotne. Do realizacji tego celu służą 2 podstawowe materiały. Mowa tutaj o klasycznej podsufitce z drewna naturalnego oraz tej wykonanej z PCV. Z przyczyn praktycznych to właśnie druga z przedstawionych opcji cieszy się rosnącym zainteresowaniem ze strony inwestorów. Z jakimi informacjami na jej temat warto się zatem zapoznać?

Podsufitka syntetyczna, czyli co?

Wykorzystanie tworzyw syntetycznych do stworzenia podsufitki dachowej nie stanowi oczywiście kwestii przypadku. Jest to ciekawa odpowiedź na potrzeby klientów, którzy decydując się na to rozwiązanie, nie stają już przed koniecznością przeprowadzania zabiegów konserwacyjnych polegających np. na malowaniu lub bejcowaniu. Struktura PCV doskonale radzi sobie również z długotrwałym oddziaływaniem niesprzyjających warunków atmosferycznych, czyli wilgoci oraz skrajnych temperatur. Jedyny minus stanowi tutaj niska odporność na promieniowanie UV, aczkolwiek w przypadku produktu montowanego pod okapem – nie ma to większego znaczenia.

Podsufitka PCV produkowana jest w zunifikowanych odcinkach. Najczęściej spotykane wymiary to 3-4 m długości oraz 30-33 cm szerokości. Najpraktyczniej natomiast sprawdzają się podbitki z tłoczeniem trójpanelowym, które wyglądają po prostu bardzo efektownie. Co z dostępną kolorystyką? Podsufitkę można kupić zarówno w kolorach monolitycznych – od grafitu aż do bieli – jak i drewnopodobnych. Sporym zainteresowaniem ze strony klientów cieszy się odcień złotego dębu, który idealnie współgra z barwą stolarki otworowej. Co jeszcze warto wiedzieć?

Jak wygląda montaż?

Podsufitki tego typu charakteryzują się ponadto niską wagą, co oczywiście sprawia, że prace montażowe przebiegają bardzo sprawnie. Nie oznacza to jednak, iż samą instalację można uznać za łatwą. W pierwszej kolejności doświadczeni dekarze, do których z pewnością zaliczają się pracownicy firmy Faustmann Romeo ROM-FAUST, muszą zająć się przygotowaniem drewnianego stelażu z tzw. łat i kontrłat. Z przyczyn technicznych zaleca się stosowanie tych pierwszych. Następnie dekarze zajmują się przytwierdzeniem najważniejszych elementów kształtnych, czyli listew typu J.

W razie zaistnienia takiej konieczności – co zdarza się głównie w przypadku dachów wielospadowych – wykorzystuje się również listy typu H oraz narożniki zewnętrzne i wewnętrzne. W tym samym czasie prowadzi się prace związane z układaniem samych paneli. Co warte podkreślenia – podsufitka musi być układana prostopadle do okapu. Dlaczego? Zbyt długie panele będą bardzo mocno falowały się pod wpływem temperatur, co ma prawo przyczynić się nawet do oderwania się materiału od stelażu.