Inwestycje budowlane wiążą się z wypełnieniem wielu formalności, zarówno od strony administracyjnej, jak i technicznej. Jednym z elementów jest współpraca z geologiem ze względu na konieczność przeprowadzenia badania gruntu oraz wód gruntowych. Ich zakres jest uzależniony od typu konstrukcji, a dokładniej kategorii geotechnicznej. Niektóre z obiektów wymagają wyłącznie uzyskania opinii, a inne zaś pełnej dokumentacji z wynikami analiz.

Opinia geotechniczna

Do pierwszej kategorii zalicza się małe obiekty budowlane — przede wszystkim domy jednorodzinne, niezależnie od ilości kondygnacji. Mowa tutaj zarówno o tych bez podpiwniczenia, jak i wyposażonych w poddasze użytkowe. W tej grupie mieszczą się również budynki gospodarcze, ściany oporowe, nasypy budowlane do wysokości 3 metrów, wykopy o głębokości nieprzekraczającej 1,2 metry. Warunkiem jest, że wszystkie wymienione konstrukcje są posadowione w prostych warunkach gruntowych. W takiej sytuacji wystarczy, że projektant sporządzi opinię geotechniczną. Wykorzystuje się do tego archiwalne dane, dotyczące konkretnego terenu. W przypadku ich braku wystarczy wykonanie małośrednicowych wierceń, a także sondowania bądź wałeczkowania w ramach analizy makroskopowej. Dodatkowe badania geologiczne są natomiast konieczne w przypadku budynków, które mają zostać wybudowane na bądź przy skarpie.

Projekt geotechniczny

W przypadku obiektów drugiej kategorii konieczne jest podjęcie bardziej zaawansowanych działań. Chodzi między innymi o takie konstrukcje jak: kotwy gruntowe, filary mostowe, fundamenty bezpośrednie bądź głębokie czy też nasypy budowlane przekraczające 3 metry wysokości. Wszystkie są natomiast wznoszone na prostych lub złożonych warunkach gruntowych. Przeprowadzane badania geologiczne służą do przygotowania oceny ilościowej oraz jakościowej danych, a także projektu geotechnicznego. Druga z wymienionych formalności jest niezbędna, jeśli w grę wchodzi skomplikowana budowa podłoża na działce budowlanej.

Dokumentacja geologiczno-inżynierska

Jej przygotowaniem przy obiektach zaliczanych do trzeciej kategorii może zająć się między innymi firma Geotest z Tychów. To wszystkie budowle, które mogą w dużym stopniu wpłynąć na środowisko naturalne, wysokie obiekty z kondygnacjami zagłębionymi w gruncie, tunele w skałach, jak również zabytki. Podobnie jak w przypadku drugiej kategorii, tak również i tutaj obowiązkowo przeprowadza się badania mające na celu precyzyjne określenie rodzaju gruntu oraz jego cech fizyczno-mechanicznych. Obejmują one również ustalenie składu chemicznego wód gruntowych wraz z ich umiejscowieniem. Analizy odbywają się w warunkach terenowych, a także laboratoryjnych. To na ich podstawie tworzy się właśnie kompletną dokumentację geologiczno-inżynierską.