Praca geodety rozpoczyna się w momencie, gdy uzyskujemy pozwolenie na budowę nieruchomości. Pojawia się jako pierwszy w celu wykonania pomiarów i naniesienia ich na mapę projektową. Kiedy zostanie przeprowadzona niwelacja terenu, wytycza budynek na działce. Po zakończeniu prac pojawia się ponownie, przygotowując inwentaryzację powykonawczą. Wykonuje dokładne mierzenie i rejestruje zmiany, jakie zaszły podczas trwania prac.

Czym zajmuje się geodeta na budowie?

Geodeta pojawia się na działce budowlanej, by wykonać dokładne pomiary i nanieść je na mapę projektową. Dokument jest obrazem terenu, zawiera wszystkie obiekty, użytki gruntowe i sieci podziemne. Firma Usługi geodezyjne Mariusz Czobot przeprowadza również tyczenie budynku i mierzenie przyłączy, które są ujęte w projekcie budowlanym sporządzanym przez architekta. Po zakończonych pracach dokonuje inwentaryzacji powykonawczej, w celu oddania nieruchomości do użytku. Wykonywane są w tym celu dokładne pomiary geodezyjne. Muszą być zgodne z początkowymi, przeprowadzonymi przed rozpoczęciem robót ziemnych. W ramach kontroli sprawdzane są budynki, sieci wodociągowe, gazowe i elektryczne, parkingi, wjazdy. Rejestrowane są wszystkie zmiany, jakie zaszły podczas trwania prac. Dane nanoszone są na mapę projektową, której kopia jest przekazywana inwestorowi, a oryginał oddawany jest do wydziału dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej.

Czym jest tyczenie budynku?

Geodeta musi wskazać umiejscowienie budynku, w tym celu wykonuje tyczenie. Zakres prac wizualizuje bryłę domu oraz jego pozycję na danym terenie. Usługa przeprowadzana jest niezwykle precyzyjnie, po niwelacji gruntu. Montowane są paliki w ziemi, by zaznaczyć punkty charakterystyczne. W ten sposób jest tworzony zarys domu, fundamenty oraz przyłącza sieci. Oznaczenia muszą zostać wykonane solidnie, gdyż od nich zależy budowa. Niewłaściwe i niezgodne z projektem wytyczenie, grozi poważnymi konsekwencjami, włącznie z koniecznością rozbiórki części lub nawet całego budynku.