Budowa domu jest sporą inwestycją,  nic więc dziwnego, że zanim zdecydujemy się na wybudowanie domu w konkretnym miejscu, dobrym pomysłem jest poznać podstawowe parametry gruntu. Dzięki temu możemy uniknąć zaskoczenia i kosztownych, dodatkowych prac związanych na przykład z pogłębieniem fundamentów czy ich odwodnieniem. Sprawdź, czym są badania gruntu i z jakich powodów warto je wykonać.

Badania gruntu pod budowę - jak wygląda?

Kiedy chcesz wykonać badania gruntu pod budowę, warto wiedzieć, w jaki sposób przeprowadza się badania geotechniczne. Takie badanie przeprowadzane jest przez firmy, które się w tym temacie specjalizują. Firma  powinna wykonać minimum trzy odwierty, które pomogą określić, jakie są warunki glebowe i wodne danego terenu. Odwierty nie mogą być płytkie, zazwyczaj mają one około 5 metrów głębokości. Badania na miejscu trwają około 1 - 2 godziny, potem przygotowywany jest z nich raport.

Kiedy wykonać badanie geotechniczne gruntu? Jak mówi nam ekspert firmy Geobi, badania najlepiej wykonać jeszcze przed zakupem działki! Dlaczego? Ponieważ tylko w ten sposób dowiemy się, czy w danym miejscu możemy bez problemów wybudować dom. W zależności od tego, w jakiej porze roku chcemy obejrzeć nieruchomość, może bowiem okazać się, że działka jest okresowo zalewana wodą.

Dlaczego warto wykonać badania geotechniczne?

Wykonanie badań geotechnicznych to dobra inwestycja, która szybko się zwróci! Koszt ich przeprowadzenia nie jest bardzo wysoki. Zalety wykonania badań gruntu przed zakupem działki, to:

  • Unikniesz dużych wydatków. Co jeśli kupisz działkę, na której nie możesz finalnie wybudować domu albo jego budowa będzie bardzo kosztowna? Lepiej unikać dużych wydatków, które są niepotrzebne. Jeśli okaże się, że działka jest bardzo trudna w budowie, to lepiej sobie ją odpuścić i poszukać innego miejsca z lepszymi warunkami geotechnicznymi.
  • Lepiej poznasz teren. Jeśli planujesz budowę domu, warto poznać teren, na którym chcesz budować. Dzięki temu lepiej zaplanujesz położenie budynku na działce, będziesz mógł wydzielić strefę rekreacyjną czy miejsce na posadzenie drzew owocowych.
  • Poznasz dokładniejszy budżet budowy. Często mówi się, że wiele rzeczy wychodzi w trakcie budowy… Na szczęście możesz uniknąć dużych niespodzianek i lepiej zaplanować budżet na budowę domu. Ma to duże znaczenie także wtedy, kiedy musisz wziąć kredyt na budowę domu - jeśli w trakcie budowy wyjdą jakieś niespodzianki, to prawdopodobnie ciężko będzie znaleźć brakujące środki na dokończenie prac.