Gwintowaniem nazywamy proces kształtowania gwintów zewnętrznych i wewnętrznych. Takiemu zabiegowi poddawane są, między innymi, rury stalowe, których używa się do tworzenia różnorodnych instalacji. Bez gwintowania nałożenie śruby na rurę byłoby mocno utrudnione lub praktycznie niemożliwe. Jak gwintuje się rury stalowe?

Jaki sprzęt jest najlepszy do gwintowania rur stalowych?

Dobór odpowiedniego sprzętu to podstawa, by wykonać gwintowanie wysokiej jakości. Do obróbki rur stalowych stosuje się gwintownice ręczne lub zasilane elektrycznie. Te ostatnie są niezastąpione, jeśli chodzi o gwintowanie rur o większej średnicy. Przed przystąpieniem do gwintowania rury, trzeba starannie oczyścić jej powierzchnię i sprawdzić, czy płaszczyzna czołowa jest prostopadła do osi obrabianego przedmiotu. Warto przedtem umieścić rurę w imadle, co ułatwi wykonanie ewentualnych poprawek (np. opiłowanie płaszczyzny czołowej). Zanim rozpoczniemy proces gwintowania, dobrze posmarować zakończenie rury specjalnym preparatem. Może być to nawet olej rzepakowy lub lniany. Usprawni to montaż urządzenia nacinającego gwint.

Jak wygląda właściwy proces gwintowania rur?

Średnica rury determinuje dobór narzynki do gwintownicy. To nic innego jak stalowy pierścień, który tworzy krawędzie tnące i odprowadza wióry, poprawiając przy tym bezpieczeństwo pracy. Gwintowanie rozpoczyna się od wykonania narzynką dwóch obrotów w prawo. Następnie należy cofnąć narzynkę o jeden obrót w lewo i kilkukrotnie powtórzyć cały cykl, aż do momentu, gdy uzyskamy pożądaną długość gwintu. Na koniec trzeba jeszcze rozluźnić śrubę regulacyjną narzynki, żeby kolejnymi obrotami nadać gwintowi ostateczny wygląd. Jak widać, gwintowanie rur stalowych można przeprowadzić samodzielnie, ale znacznie lepiej zdać się w tej kwestii na profesjonalistów. Firma InSaCo specjalizuje się w tego typu usługach. Zajmuje się obróbką rur o średnicy od 15 do 100 mm.

Dlaczego rury stalowe cieszą się tak dużą popularnością?

Rury stalowe są cienione przez instalatorów ze względu na mnogość zastosowań. Doskonale nadają się do budowy domowych instalacji, ale sprawdzą się również w przemyśle. Wyróżnia je duża odporność na wysoką temperaturę, odkształcenia i inne uszkodzenia mechaniczne. Ponadto rury stalowe są bardzo wytrzymałe i pozwalają na tworzenie instalacji, które pracują bezawaryjnie przez całe dekady. Charakteryzuje je również konkurencyjna cena, zwłaszcza jeśli porównamy jest do rur miedzianych. Dzięki odpowiedniemu gwintowaniu rury stalowe zachowują wysoką szczelność, nawet jeśli transportowane są w nich ciecze pod wysokim ciśnieniem.