Budownictwo kontenerowe z roku na rok się rozwija. W Polsce dużą popularnością cieszą się m.in. kontenery przemysłowe, magazynowe, a także sanitarne. Coraz częściej są one też wykorzystywane do tworzenia pawilonów sklepowych. Są one lekkie, szybkie w montażu i aranżacji, a także stosunkowo tanie. Świetnie nadają się na mały sklep spożywczy, kiosk czy kwiaciarnię.

Kontenery handlowe – budowa

Kontenery handlowe zazwyczaj są większe od kontenerów sanitarnych, które można spotkać m.in. na placach budów. Mogą one być bowiem tworzone zarówno w technologii dachów płaskich, jak i skośnych. Można je również dowolnie wykańczać. Metalowa obudowa często jest zatem pokrywana ozdobnymi perforowanymi blachami czy zabudową suchą z tynkiem. Blaszane poszycie tworzone jest jednak w takim nowoczesnym wydaniu, że nie musi być ono dodatkowo obudowywane.

Sam kontener handlowy tworzony jest również tak, by można było w prosty sposób rozłożyć w nim instalacje. Najlepsi producenci tworzą gotowe systemy oświetleniowe i elektryczne, które schowane są w ścianach tworzonych z blachy stalowej, wełny szklanej oraz płyty wiórowej. Kontener ma również przygotowaną wentylację, podłogę oraz pomieszczenie sanitarne. Konstrukcje przeznaczone na pawilony sklepowe posiadają również duże okna i drzwi. Wyglądem przypominają małe proste budynki z pięknymi witrynami szklanymi.

Zastosowanie kontenerów handlowych

Kontenery handlowe można tworzyć zarówno w wersji całorocznej, jak i mogą być stosowane sezonowo. W pierwszym przypadku służą jako małe sklepy warzywne i spożywcze, kioski, sklepy z narzędziami, a także mini biura agentów ubezpieczeń. W ramach sezonowego – głównie letniego – wykorzystania tworzy się w nich kawiarnie, lodziarnie oraz sklepiki z pamiątkami. Takie kontenerowe pawilony można m.in. spotkać nad morzem, w górach czy na Mazurach. Tworzy je w Polsce m.in. firma DOM-KON, która realizuje indywidualne zamówienia. Dlaczego warto zaś wybierać właśnie technologię kontenerową na pawilon handlowy?

Główną zaletą jest szybkość stawiania, szerokie możliwości aranżowania, funkcjonalność i przestronność oraz niewielka cena inwestycji. Kontener handlowy można również przewieźć w inne miejsce czy rozbudować. Jego postawienie nie wymaga również pozwolenia na budowę, a estetycznie łatwo dopasować go m.in. do wytycznych włodarzy miast. Nie trzeba również martwić się o słabe parametry użytkowe zimą. Kontenery handlowe są świetnie wygłuszone i docieplone. Ich eksploatowanie nie musi zatem różnić się od korzystania z małych budynków drewnianych czy też murowanych.