Pokrycie dachowe to ogromnie ważny element każdego dachu. Chroni budynek przed zniszczeniem i zalaniem, zapewnia izolację termiczną i akustyczną. W przypadku obiektów przemysłowych i technicznych wyzwaniem staje się płaska konstrukcja dachu oraz ogromna powierzchnia do przykrycia. Zależy nam na rozwiązaniach wytrzymałych, odpornych na wiele czynników, które przetrwają lata. Jakie pokrycia stosuje się na dachach przemysłowych?

Dach magazynu, fabryki czy zakładu produkcyjnego wymaga nieco innych rozwiązań niż dach domu jednorodzinnego. Dlatego szukając najlepszych wariantów dla takiego budynku najlepiej skorzystać z pomocy doradców z firm takich jak Bartexdach. Otrzymać można fachowe wsparcie oraz pomoc w instalacji wybranego typu pokrycia. Na co należy zwrócić uwagę, wybierając pokrycie dla tego rodzaju budynków? Jakie nowoczesne materiały można tu wykorzystać?

Dachy płaskie

W większości obiektów przemysłowych jak hale i magazyny, budynkach użyteczności publicznej np. biurowcach lub dużych budowlach jak supermarkety można zauważyć dachy płaskie, które są dość wymagającym rodzajem konstrukcji. Budując je, należy zadbać o ich szczelność, hydroizolację, wentylację, ocieplenie i uwzględnić problem zalegającego na dachu śniegu zimą. Podstawą konstrukcji dachu jest warstwa spadkowa, dlatego można powiedzieć, że dach płaski nie jest idealnie płaski. Spadek wynosi od 2° do 15°, wykonany jest z betonu, kruszywa lub drewna i pozwala odprowadzać deszczówkę z całej jego płaszczyzny. Powierzchnia płaskiego dachu składa się z płyty dachowej, paroizolacji, izolacji termicznej i pokrycia. Wszystkie te warstwy tworzą spójną całość. Termoizolację wykonać można z wełny lub styropianu, a paroizolację z folii dachowej lub papy. Mają chronić przed wnikaniem wilgoci w strukturę dachu, co może doprowadzić do uszkodzeń konstrukcji, a w efekcie do niebezpiecznych sytuacji i zagrożenia osób przebywających w budynku. Końcowym elementem jest właściwie dobrane pokrycie, które powinno być fachowo zamontowane i poddane testowi szczelności, aby mieć pewność, że nie ma w nim luk czy pęknięć. Ponieważ wymaga to użycia specjalistycznych narzędzi oraz wiedzy na temat zasad budowy takich dachów, lepiej powierzyć to zadanie fachowcom od montażu dachu Bartexdach.

Jakie pokrycie dla dachów przemysłowych?

Do pokrycia płaskiej powierzchni zazwyczaj używana była papa o słabych parametrach, dziś stosować można modyfikowaną polimerami papę asfaltową. Jest ona odporna na zmienną temperaturę oraz promienie słoneczne, przez co wolniej się starzeje. Dla lepszego efektu układa się ją warstwami, zgrzewając je ze sobą. Wymaga specjalnego podkładu oraz dodatkowej warstwy wierzchniej. Do pełnego zabezpieczenia przed działaniem wody wykorzystywane są też membrany z tworzyw sztucznych. Ich ogromną zaletą jest szybki i łatwy montaż oraz niezawodne działanie. Popularne są:

  • membrany EPDM- elastyczna membrany odporne na działanie wody, wysokich i niskich temperatur, promieniowanie UV, kwasy i zasady, chronią przed pojawieniem się grzybów i pleśni na dachach;
  • membrany TPO- białe membrany, które powstają z kompozytu ułatwiającego rozciąganie, odbijają promienie UV i są bardzo wytrzymałe, umożliwiają idealne łączenie dzięki zgrzewaniu elementów;
  • membrany PCV/PVC- odporne na zmienne warunki atmosferyczne, pozwalają na dowolną konfigurację pod względem kolorystyki, szczelne, wymagają położenia tylko jednej warstwy.
Dostępne dziś rozwiązania są bezpieczne dla ludzi oraz środowiska. Ułatwiają uzyskanie dużej szczelności i są ekonomiczne w użytkowaniu.