Biuro projektowe odgrywa kluczową rolę w fazie przekształcania wyobrażeń inwestora w rzeczywistość. Praca specjalistów z biura projektowego musi łączyć oczekiwania zleceniodawcy z normami, jakich należy przestrzegać, aby budowla była nie tylko efektowna, ale także bezpieczna i funkcjonalna. Przyjrzymy się dzisiaj nieco bliżej przebiegowi fazy projektowej konstrukcji budowlanych.

Jak wygląda przygotowanie do realizacji prac?

Rozpoczęcie prac przygotowawczych wymaga przede wszystkim udostępnienia mapy zasadniczej. Najczęściej jest ona wykonywana w skali 1:500 lub 1:1000. Oprócz tego niezbędny jest także miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego lub warunki zabudowy i zagospodarowania przestrzennego terenu. Dokumenty te dobrze jest uzyskać jeszcze przed zakupem konkretnej działki.

W pierwszej kolejności architekt powinien dokonać oględzin w terenie. Na ich podstawie można wstępnie ustalić lokalizację obiektu. W tym aspekcie architekt bierze pod uwagę analizy środowiskowe. Bardzo ważne jest także badanie geotechniczne gruntu, które kończy się specjalistyczną opinią. Określa ona m.in. sposób fundamentowania.

Jak przebiega faza projektowa?

Po wykonaniu badań w terenie biuro projektowe przystępuje do wykonania schematów koncepcyjnych. Uwzględniają one zakres funkcjonalny, jakiego oczekuje inwestor. Ponadto w trakcie tworzenia schematów koncepcyjnych bierze się pod uwagę analizy środowiskowe oraz zapisy planu. Te elementy stanowią fundament do przygotowania tzw. koncepcji programowo-przestrzennej (KPP).  Koncepcja jest tworzona na podstawie oględzin w terenie. Najczęściej biuro projektowe przygotowuje rysunki w skali 1:100 (rzuty, przekroje i elewacje), jak również plan zagospodarowania przestrzennego na mapie, którą dostarcza inwestor. Oprócz tego przygotowywane są wizualizacje, które mają symulować rzeczywisty wygląd obiektu.

Bardzo ważnym etapem fazy projektowej są spotkania z inwestorem. Pomiędzy spotkaniami powstają kolejne koncepcje oraz ich modyfikacje. To na tym etapie inwestor powinien poważnie przemyśleć informacje zawarte w koncepcji programowo-przestrzennej, a dotyczące konkretnych rozwiązań, technologii wykonania itp. To pozwala uniknąć podejmowania pochopnej i błędnej decyzji.

Równolegle z tworzeniem i omawianiem koncepcji projektowo-przestrzennej załatwiane są wszelkie procedury. Ich celem jest uzyskanie dokumentów potrzebnych do otrzymania pozwolenia na budowę.

Po otrzymaniu zgodny od inwestora biuro projektowe przystępuje do opracowania projektu budowlanego. Projekt ten obejmuje kwestie:

  • Architektoniczne
  • Konstrukcyjne
  • Sanitarne
  • Elektryczne
  • Wentylacyjne

Odpowiednio przygotowana dokumentacja stanowi załącznik do wniosku składanego w  terenowym organie administracji architektoniczno-budowlanej. Warto pamiętać, że projekt budowlany nie jest opracowaniem, na podstawie którego wykonywane są prace budowlane. Projekt ten nie zawiera na przykład rozwiązań konstrukcyjnych.

Końcowym etapem tworzenia dokumentacji jest projekt wykonawczy (PW). Obejmuje on kwestie związane z zastosowanymi rozwiązaniami, technologiami wykonania, a także informacje na temat sieci specjalistycznych (monitoring, domofon, alarm, centralny odkurzacz). Projekt wykonawczy składa się ze szczegółowych rysunków, zestawień, wymiarowania w milimetrach oraz specyfikacji technicznych dotyczących wykonania i odbioru robót. W projekcie wykonawczym powinny znaleźć się wszystkie dane, które pozwolą na bezproblemową realizację danego obiektu. Co istotne projekt wykonawczy obejmuje także całość zagospodarowanego terenu, a więc dobór roślin, oświetlenie czy system nawadniania.

Jaka dokumentacja jest wykorzystywana na etapie budowy?

W trakcie realizacji prac budowlanych mogą pojawić się rozmaite okoliczności, które wymagają dokonania zmian w zatwierdzonym już projekcie budowlanym. Zmiany te można podzielić na istotne oraz nieistotne. W przypadku zmian nieistotnych konieczne jest wstrzymanie prac i uzyskanie nowego pozwolenia na budowę. Zmiany nieistotne mogą zostać wprowadzone na istniejącym projekcie bez konieczności wstrzymywania prac.

Ważnym etapem jest także przygotowanie projektu wnętrz, który obejmuje wykonanie tzw. wizualizacji fotorealistycznych opartych na projekcie aranżacji wnętrz. W dalszej kolejności wykonuje się projekt wykonawczy konkretnych elementów jak:

  • Sufity
  • Posadzki
  • Konstrukcje wsporcze
  • Meble
  • Oświetlenie
  • Nagłośnienie
  • Kontrola dostępu
  • Radiofon i videofon

Końcowym etapem prac jest uzyskanie pozwolenia na użytkowanie, które dotyczy jedynie niektórych kategorii obiektów budowlanych (budynki użyteczności publicznej, służby zdrowia, hotele, obiekty produkcyjne). Pozwolenie na użytkowanie jest wymagane także w przypadku obiektów, które mają być użytkowane jeszcze przed zakończeniem wszystkich robót.

Projekt budowlany to fundament, który decyduje o powodzeniu całej inwestycji. Zlecając wykonanie projektu, warto skorzystać z pomocy firmy Prokonbud Projektowanie konstrukcji budowlanych z Warszawy. Ponad 20-letnie doświadczenie w projektowaniu konstrukcyjno-budowlanym oraz długa lista realizacji są najlepszym potwierdzeniem kompetencji firmy.