Technik wiercenia i mocowania jest wiele, a w dużej mierze związane są one z wykorzystywanym rodzajem narzędzia. Nie tylko mowa jednak o elektronarzędziach, ale o elementach roboczych, czyli po prostu wiertłach. Występują one w modelach dostosowanych do konkretnych zastosowań, a także można podzielić je ze względu na budowę i materiał. Jakich wierteł nie może zatem zabraknąć w skrzynce z narzędziami domowego majsterkowicza, a także profesjonalnego fachowca? O tym opowiadają w dalszych częściach artykułu doradcy ze sklepu z narzędziami KRYSHANDEL.

Z czego zbudowane jest wiertło?

Budowa wiertła jest stosunkowo prosta. Narzędzie to składa się z dwóch połączonych ze sobą części: roboczej oraz chwytowej. Element roboczy umiejscowiony jest od czoła wiertła do końca tzw. rowka wiórowego, a za chwyt uznaje się zaś trzpień, który wkłada się do uchwytu np. elektronarzędzia – wiertarki udarowej, kątowej, wielowrzecionowej czy wiertarko-wkrętarki. Specjaliści ze szczecińskiego sklepu KRYSHANDEL dodają, że wiertła mogą znacznie różnić się od siebie zastosowaniem oraz parametrami technicznymi. Prócz przeznaczenia zawsze należy zatem sprawdzać:

  • czoło wiertła i liczbę jego ostrzy (np. wiertło 2-ostrzowe stopniowe, wiertło 2-ostrzowe 4-łysinkowe, wiertła rurowe, wiertło 3-ostrzowe);

  • kąt wierzchołkowy;

  • rodzaj chwytu, czyli formę mocowania (między innymi chwyt walcowy gładki wg DIN 1835-A, chwyt stożkowy Morse'a z płetwą wg DIN 228-B, chwyt z dwoma spłaszczeniami, chwyt walcowy gładki wg DIN 6535-HA);

  • materiał części skrawającej (stal szybkotnąca standardowa, narzędzia pełnowęglikowe, stal szybkotnąca z zawartością kobaltu, węglik wolframu, diament polikrystaliczny);

  • powłoki założone na części skrawającej (np. węgloazotek tytanu TiCN, oksydowanie OX, azotek cyroku, proszek diamentowy, azotek tytanu glinu TiAln).

Podział wierteł ze względu na obrabiany materiał

Najpopularniejszy podział wierteł dotyczy ich rozróżnienia ze względu na zastosowanie, czyli rodzaj obrabianego materiału. W sklepie KRYSHANDEL znaleźć można zatem różne typy narzędzi, w tym:

  1. Wiertła do metalu: HSS, kobaltowe (do stali nierdzewnej), tytanowe, ze stożkiem morsa, przedłużane.

  2. Wiertła do drewna: jednospiralne, łopatkowe, długie, koronkowe.

  3. Wiertła do betonu: widiowe, węglowo-tytanowe (do kamienia, terakoty, gresu), uniwersalne, SDS PLUS, SDS MAX.

Bliżej warto zaś przyjrzeć się wiertłom ze stali szybkotnącej HSS, które uznawane są za jedne z najlepszych na rynku. Narzędzia te wyróżniają się bowiem swoją twardością oraz znacznie większą odpornością na wysokie temperatury od przyrządów wykonanych ze stali wysokowęglowych. Specjaliści z firmy KRYSHANDEL, która oferuje wiertła HSS od najlepszych europejskich producentów, zdradzają, że zaleca się ich stosowanie przy obróbce metalu, twardego drewna oraz innych materiałów przy wysokich prędkościach skrawania.

Oferta wysokiej klasy wierteł

Rozpoznanie wysokiej klasy wiertła nie jest trudne. Producenci na opakowaniach muszą umieszczać podstawowe dane deklaracji własności użytkowych, a więc rodzaj narzędzia, materiał jego wykonania, nałożoną powłokę, wymiary oraz przeznaczenie. Warto kierować się też normami PN-EN i DIN oraz korzystać z doradztwa specjalistów z takich sklepów jak KRYSHANDEL. To od tej firmy można kupić w mniejszej lub większej ilości wysokiej klasy wiertła z atestami. Oferta dotyczy również łączników ciesielskich, wkrętów i elementów mocowań, narzędzi ręcznych, elektronarzędzi oraz dziesiątek rodzajów akcesoriów. Do kogo skierowana jest zatem propozycja firmy KRYSHANDEL?

Szczeciński dystrybutor narzędzi obsługuje klientów indywidualnych i biznesowych: stolarzy, dekarzy, budowlańców, mechaników, instalatorów, elektryków. Często w sklepie KRYSHANDEL zakupy robią również różne zakłady przemysłowe.