Kostka brukowa, pod względem wymiarów oraz wyglądu, występuje w setkach różnych rodzajów. Z tego powodu ważne jest, aby budowa ścieżki, placu, podjazdu lub parkingu była zgodna ze ściśle opracowaną dokumentacją techniczną, przygotowaną przez firmę brukarską. Na jej podstawie możliwe jest sprawne ułożenie kostki wedle określonego wzoru. Warto wiedzieć, jakie etapy pojawiają się w trakcie tego procesu.

Prace brukarskie – etapy

Niezależnie od wykonywanych prac – czy to będzie parking, podjazd lub ścieżki w ogródku, firma brukarska musi wykonywać zlecenie w określonej kolejności. Pierwszy etap to oczywiście wizja lokalna, wywiad z klientem, a także pomiar miejsca pracy. Istotne jest również przeprowadzenie analiz gruntowych. To wszystko to tak zwane prace przygotowawcze. Prowadzą one do stworzenia odpowiedniego projektu. Po jego przygotowaniu i zaakceptowaniu można przejść do etapu montażu oraz układania kostki brukowej. Tutaj można także wyróżnić kilka następujących po sobie procesów.

Najpierw odpowiednio przygotowywany jest grunt oraz tworzona jest podbudowa. Ważne jest też osadzenie krawężników. Następnie ekipa brukarska zajmuje się stawianiem palisad, murków oporowych oraz innych konstrukcji pomocniczych, które są zależne od konkretnego projektu.

Kolejnym etapem jest tworzenie podsypki. Jest to niezwykle ważne, dlatego do prac należy zatrudnić firmę, która stosuje specjalne systemy usprawniające. Jednym z takich przedsiębiorstw jest Bruk-Bud. Tworzone przez nie konstrukcje są bardzo precyzyjne i mają długą żywotność. Pracownicy zwracają uwagę na osiągnięcie odpowiedniej przyczepności oraz na obniżenie obciążeń, jakie działają na pojedyncze elementy. Po tym etapie fuguje się kostkę piaskiem, utwardza i oczyszcza całość.

Co jest ważne podczas układania kostki brukowej?

Dobry system układania kostki brukowej sprawia, że może ona zachować świeżość wysoką jakość na wiele lat. Warto wiedzieć, że niezależnie od wybranego materiału, który będzie mrozoodporny, łatwy w czyszczeniu i mało nasiąkliwy, w przypadku złego ułożenia stracą swoje parametry techniczne. Przy braku precyzji kostka może szybko pękać, kruszyć się i rozchodzić.

Najważniejszy podczas prac brukarskich, jest oczywiście projekt. Obniża on ryzyko wystąpienia różnych błędów, takich jak źle przygotowana podbudowa, zbyt ciasne lub luźne ułożenie kostek, a także zły dobór spoin do grubości kostki. Można również uniknąć nieprawidłowego wyprofilowania koryta.