Wykonanie nawierzchni, choć niekiedy czasochłonne, ostatecznie daje satysfakcję, wygodę oraz poprawia ogólny wizerunek ogrodu i domu. Od strony praktycznej, wykonuje się ją, aby poprawić komfort poruszania się po ścieżce czy podjeździe bez ryzyka ugrzęźnięcia w ziemi wskutek jej zapadnięcia, czy rozmoknięcia. I choć nawierzchnię wykonać można z różnych elementów, to wciąż kostka brukowa jest najpopularniejszym materiałem.

Dlaczego kostka brukowa?

Wybór kostki brukowej i zlecenie jej położenia firmie Kondrex Bis, czyli firmie specjalizującej się w pracach brukarskich, jest zawsze trafionym pomysłem. Przede wszystkim dlatego, że kostka jest materiałem niezwykle trwałym, wytrzymałym, odpornym na warunki pogodowe i na ścieranie. Jest to niezwykle ważne i cenione, ponieważ te właśnie cechy sprawiają, że raz wykonana nawierzchnia z kostki brukowej będzie trwała i posłuży wiele lat. Po drugie, kostka brukowa pozwala na wykonanie wielu różnych form, co sprawia, że każda ścieżka, droga, czy podjazd, będą ciekawe, inne i będą się wyróżniać. Po trzecie, kostka brukowa jest bardzo łatwo rozbieralna, dlatego w dowolnym momencie, jeśli zachodzi potrzeba, można dany fragment wymienić, czy chwilowo zdjąć.

Kostka brukowa na podjeździe.

Wykorzystanie kostki brukowej na podjeździe jest rozwiązaniem dobrym i niezwykle praktycznym. Jednak, aby była trwała i służyła jak najdłużej, musi być należycie położona. Rozumie się przez odpowiednie utwardzenie gruntu, na którym będzie się wykładać kostkę. Jest to ważne z tego powodu, że obszar, po którym porusza się pojazd, musi znosić spore obciążenia. Dlatego brukarz musi wszystko wykonać starannie i w odpowiedni sposób. Używanie tańszych materiałów, lub oszczędzanie na niektórych w ogóle, mija się z celem, ponieważ ułożona kostka brukowa, będzie ostatecznie się rozjeżdżać, zapadać, co nie będzie raz, estetyczne, a dwa bezpieczne dla pojazdów i ludzi, i ostatecznie podjazd będzie wymagał poprawienia, co znów wygeneruje dodatkowe koszty.

Kostka na ścieżkach.

Alejki, ścieżki, drogi, chodniki, wszystkie te nawierzchnie warto wykonać z kostki brukowej. Między innymi ze względu na jej walory estetyczne. Kostka brukowa doskonale może wkomponować się w wizerunek obszaru i dodatkowo podkreślać jego urok, przez jej finezyjne ułożenie i przyjętą kolorystykę. Jednak kostka brukowa nie tylko wyznacza szlak poruszania się, ale gwarantuje nasze bezpieczeństwo. Ścieżki niewyłożone żadną nawierzchnią potrafią się zapadać w czasie deszczu, robią się śliskie i grożą upadkiem. Natomiast we wszelkich nierównościach zbiera się woda opadowa, a nawet w okresie suchym, prezentują się one nie za ciekawie.

Układanie kostki.

Kostkę brukową układa się bardzo łatwo, jednak nie warto podejmować się tego zadania bez sprzętu, wiedzy i doświadczenia. Podstawę stanowi odpowiednie podłoże, które dodatkowo jest utwardzane i może być drenowane, a wszystko po to, aby było solidne. Kolejno układa się kostkę według przyjętego wzoru. Kolejne kostki dokłada się do siebie, pamiętając, że układanie rozpoczynamy od wewnątrz, a wszelkie nierówności docinamy na odcinkach mniej widocznych czy na samych brzegach. Układa się kostkę na ziemi, i poprzez popukiwanie młotkiem brukarskim, usadawia się kostkę w danym miejscu, następnie dokłada się kolejne elementy w ten sam sposób. W zależności od koncepcji można to robić na ścisk, bez wypełniania przestrzeni między kolejnymi kostkami niczym, lub w równych odstępach, wypełniając przestrzenie piaskiem lub suchą zaprawą, która stopniowo stwardnieje, usztywniając nawierzchnię.