Instalacja elektryczna jest jedną z najważniejszych w każdym budynku, niezależnie od jego przeznaczenia. Jej prawidłowe podłączenie oraz funkcjonowanie przekłada się na bezpieczeństwo wszystkich sprzętów, a także użytkowników. W celu weryfikacji tych kwestii przeprowadza się okresową konserwację, której częstotliwość, przebieg i zakres regulują przepisy. Na czym dokładnie polega?

Częstotliwość kontroli instalacji elektrycznej

Na bezpieczeństwo użytkowania składa się wiele czynników – nie tylko stan techniczny samej konstrukcji, ale również instalacji służących do przesyłu mediów. W dzisiejszych czasach trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie biur, szkół, zakładów produkcyjnych, sklepów czy zwykłych gospodarstw domowych bez dostępu do elektryczności. To przecież ona jest potrzebna do zasilania większości urządzeń. Wpływ na prawidłowe działanie instalacji mają właśnie regularne przeglądy konserwacyjne, a ich terminowości powinien pilnować właściciel lub zarządca danego obiektu. O ile przepisy nie narzucają obowiązku ich przeprowadzania w przypadku domów jednorodzinnych, o tyle we wszystkich pozostałych budynkach powinny się odbywać minimum raz na pięć lat. Warto zaznaczyć, że kluczowe jest tutaj słowo „minimum”, ponieważ dokładna częstotliwość zależy od:

  • wieku instalacji,

  • sposobu użytkowania,

  • wyników wcześniejszego przeglądu,

  • przeznaczenia, charakteru obiektu.

Zwłaszcza w przypadku domów jednorodzinnych ważne, aby nie zaniedbywać takiej procedury. Na konserwację instalacji elektrycznej w sytuacji wystąpienia awarii jest już za późno, ponieważ służy ona właśnie zapobieganiu ich powstawania. Niesprawna może doprowadzić także do poważnego uszkodzenia sprzętów elektrycznych, a ponadto stanowi spore zagrożenie przeciwpożarowe.

Czynności podczas przeglądu instalacji

Nie tylko dokładna częstotliwość kontroli zależy od wymienionych wcześniej czynników, ale również sam zakres podejmowanych działań. W sposób szczegółowy został on określony wraz z przebiegiem w normie PN-HD 60364-6:2008. Konserwacja składa się z dwóch etapów, a mianowicie oględzin przy wyłączonej instalacji i bez użycia przyrządów mierniczych oraz właśnie z części pomiarowej. Zasadniczo kontrola okresowa nie różni się mocno od tej, która jest przeprowadzana podczas odbioru instalacji po jej wykonaniu. Sprawdzeniu podlegają między innymi:

  • prawidłowość podłączonych przewodów,

  • ochrona przed porażeniem prądem,

  • ustawienie urządzeń zabezpieczających oraz sygnalizacyjnych,

  • oznaczenia przewodów neutralnych, ochronnych,

  • rozmieszczenie wraz z doborem urządzeń do odłączania izolacyjnego;

  • przyłączenia łączników jednobiegunowych do przewodów fazowych.

Tych czynności mogą podjąć się wyłącznie uprawnieni elektrycy, na przykład z firmy Peranek w Warszawie. Podczas konserwacji istotne znaczenie ma także czyszczenie poszczególnych elementów, wymiana uszkodzonych oraz wykonanie pomiarów. Wśród ostatnich można wyróżnić na przykład sprawdzenie spadku napięć, biegunowości, kolejności faz, rezystencji izolacji instalacji, a także przeprowadzenie prób funkcjonalnych i operacyjnych.