Planowanie oświetlenia ogrodu może wydawać się trudne, ale jest kluczowe dla stworzenia idealnej atmosfery na zewnątrz. W tym artykule zajmiemy się tym, jak dobrze zaplanować oświetlenie ogrodu, aby było ono funkcjonalne, bezpieczne i estetyczne. Poznacie praktyczne wskazówki dotyczące wyboru źródeł światła, ich rozmieszczenia oraz sposobów na uzyskanie pożądanego efektu, aby Wasz ogród lśnił pięknem po zmroku.

Na co zwrócić uwagę, wybierając oświetlenie ogrodu?

Ogrody coraz częściej traktowane są nie jako ozdobne dopełnienie posesji, ale jako przedłużenie domu, a nawet drugi salon. To właśnie tam, wiosną i latem, podczas ciepłych wieczorów, spotykamy się ze znajomymi lub rodziną w kojącym i urokliwym otoczeniu zieleni oraz kwiatów.

Ale, aby spędzanie czasu w ogrodzie już po zmroku było przyjemne oraz komfortowe, niezbędne jest odpowiednie oświetlenie zewnętrzne. Takie, które pozwoli swobodnie poruszać się ogrodowymi alejkami, zapewni estetyczną oprawę świetlną ogrodu oraz architektury, a jednocześnie ochroni przed nieproszonymi gośćmi. Kluczowe dla tej kwestii jest przygotowanie odpowiedniego planu zarówno ogrodu, jak i oświetlenia ogrodowego. Jakie są podstawowe zasady planowania oświetlenia zewnętrznego? Przede wszystkim trzeba pamiętać, że do podkreślenia wybranych elementów najlepiej sprawdzą się lampy punktowe. Oprócz tego, w zależności od zamysłu aranżacyjnego wybrać można światło ciepłe, zimne lub kolorowe. Natomiast planując wyeksponowanie domu, częstymi rozwiązaniami są liniowe oświetlenia na linii fundamentów oraz kinkiety na elewacji. Poszczególne rozwiązania pozwalają podkreślić kształt bryły lub sprawić, że dom będzie wydawał się większy.

Oświetlenie dopasowane do stref

Chociaż mogłoby się wydawać, że planowanie światła ogrodowego będzie dużo łatwiejsze niż w przypadku oświetlenia wewnątrz domu, to nie do końca prawda. Otóż nowoczesne ogrody użytkowe, podobnie jak i domy, posiadają różne strefy. A w zależności od rodzaju strefy, konieczne jest odpowiednie dopasowanie typu, ilości oraz rozmieszczenia światła. Jakie wyróżniamy strefy w ogrodzie i jakie oświetlenie sprawdzi się w nich najlepiej?

  • Strefa wjazdowa

Zapewnienie dobrego światła przy bramie wjazdowej i furtce jest niezwykle ważne. Sprawia, że czujemy się bezpiecznie, a co równie istotne, ułatwia znalezienie dzwonka, domofonu czy kluczy. Z kolei oświetlenie głównej alejki wjazdowej gwarantuje bezpieczny wjazd samochodem. Tutaj dobrze sprawdza się – oświetlenie ogrodowe LED na słupach podtrzymujących bramę lub kinkiety przy furtce bądź drzwiach wejściowych. Natomiast wzdłuż alejki wjazdowej praktycznym rozwiązaniem są lampy w formie niewysokich słupków.

  • Strefa wypoczynkowa

Jest zdecydowanie jedną z najważniejszych stref w przypadku ogrodów użytkowych. To właśnie tutaj przyjmuje się gości i spędza dużo czasu, dlatego oświetlenie odgrywa kluczową rolę. Zazwyczaj strefa wypoczynkowa połączona jest z tarasem lub altaną. Najważniejsze jest główne źródło światła skierowane, np. na stół, które powinno znaleźć się przy zadaszeniu lub na elewacji, tak aby zapewnić ogólne oświetlenie. Oprócz tego dopełnieniem mogą być ledowe lub halogenowe lampy punktowe wbudowane w podłogę, ścianę czy murki. Dużą popularnością cieszą się również lampy w postaci latarenek oraz girlandy, które nadają przytulnego klimatu.

  • Strefa ogrodowa

Oczywiście ciężko byłoby oświetlić cały ogród, ale wcale nie jest to konieczne, aby prezentował się on pięknie. Kluczem do tego jest oświetlenie elementów, które są najbardziej efektowne. Mogą to być: kolorowe krzewy, idealnie wypielęgnowane drzewa, efektywnie kwitnące kwiaty lub mała architektura w postaci ławki, huśtawki czy fontanny. W tym przypadku doskonale sprawdzą się lampy ze strumieniem światła od dołu.

  • Strefa alejek i schodów

Oświetlenie alejek ogrodowych czy też schodów prowadzących do domu lub ogrodu jest bardzo istotne pod względem komfortu poruszania się. Goście, którzy nie znają posesji, nie widząc drogi, mogliby z łatwością zrobić sobie krzywdę. Tutaj można postawić na lampy w formie słupków bądź małych oczek osadzonych w chodniku albo tuż przy ścieżce. Trzeba pamiętać, aby światła skierowane do góry nie miały dużej mocy, gdyż będą oślepiać.

Jak rozmieścić oświetlenie w ogrodzie?

Odpowiednie rozmieszczenie oświetlenia w ogrodzie jest kluczowe dla stworzenia przytulnej i funkcjonalnej przestrzeni. Przemyślane ułożenie lamp może podkreślić piękno roślinności, ożywić architektoniczne elementy oraz zapewnić bezpieczeństwo podczas poruszania się po terenie.

Pierwszym krokiem jest zidentyfikowanie kluczowych punktów, które wymagają oświetlenia, takich jak alejki, schody czy miejsca wypoczynku. Następnie warto zastosować różnorodne rodzaje lamp, takie jak reflektory, kinkiety czy lampy solarne, aby uzyskać efekt głębi i zróżnicowania.

Ważne jest również, aby dostosować natężenie światła do potrzeb – delikatne, ciepłe światło sprawdzi się w miejscach relaksu, natomiast mocniejsze oświetlenie będzie potrzebne w miejscach przeznaczonych do pracy czy grillowania. Pamiętajmy również o wyborze energooszczędnych źródeł światła oraz o odpowiednim zabezpieczeniu instalacji elektrycznej przed warunkami atmosferycznymi.

Światło w ogrodzie – ładne i funkcjonalne

Wybierając oświetlenie do ogrodu, warto zwrócić uwagę nie tylko na jego efekt wizualny, ale także funkcjonalność. W sklepach z oświetleniem znaleźć można lampy solarne, które stanowią rozwiązanie ekonomiczne i ekologiczne. Co więcej, możliwe jest ich zaprogramowanie, dzięki czemu będą działać jedynie przez określony czas. Praktycznym rozwiązaniem jest również oświetlenie z czujnikiem ruchu oraz zmierzchu.