Zapewnienie dostępu do toalety każdemu pracownikowi jest jednym z podstawowych obowiązków pracodawcy. Umiejscowienie oraz wyposażenie sanitariatów szczegółowo regulują przepisy prawa. W niektórych sytuacjach należy również zadbać o umożliwienie korzystania z natrysków. O wymogach, które należy wziąć pod uwagę, projektując takie pomieszczenia, piszemy w poniższym artykule.

Liczba i rodzaje toalet

W zakładach pracy najczęściej toalety aranżuje się dla dwóch płci oddzielnie. Brak podziału jest dopuszczalny ewentualnie w sytuacji, gdzie na jednej zmianie pracuje mniej niż 10 osób. Przepisy definiują minimalną liczbę wyposażenia w łazienkach. Jedna kabina sanitarna WC oraz pisuar muszą przypadać na nie więcej niż 30 mężczyzn i 20 kobiet. Pracodawca nie może również zapomnieć o minimum jednej toalecie dostosowanej do osób niepełnosprawnych, jeśli są one zatrudnione w firmie. Każda łazienka powinna składać się z wnętrza izolującego, gdzie znajdą się umywalki z dostępem do ciepłej oraz zimnej wody wraz z mydłem. Ich liczba to co najmniej jedna na trzy miski ustępowe lub pisuary. Należy także pomyśleć o zainstalowaniu suszarek do rąk bądź podajników na jednorazowe ręczniki papierowe, a także ustawieniu koszy na śmieci.

Natryski w miejscu pracy

Wyposażenie łazienki pracowniczej w ten rodzaj armatury sanitarnej uzależniony jest przede wszystkim od charakteru wykonywanych obowiązków. Powinny one znaleźć się w zakładach, gdzie podczas pracy osoby są narażone na ubrudzenie ciała lub mają kontakt z trującymi, promieniotwórczymi, drażniącymi substancjami chemicznymi. W pierwszej z wymienionych sytuacji minimalna liczba kabin z natryskami, oferowanych między innymi przez firmę Sanipol z Międzyrzecza, to jedna na maksymalnie 8 osób. Jeśli zaś chodzi o drugi przypadek, to jedna na nie więcej niż 5 osób. Prysznice muszą znajdować się w pomieszczeniu przylegającym do szatni, w której pracownicy zmieniają ubranie na strój roboczy lub ochronny.

Dostęp do toalet

Wejścia do pomieszczeń sanitarnych muszą zostać zlokalizowane przy ogólnodostępnych przestrzeniach – korytarzach lub szatniach. Ponadto przepisy nadmieniają, że gdy toaleta znajduje się w innym budynku, to w projekcie przejścia do niej należy uwzględnić jego zabudowanie oraz ogrzewanie. Łazienki powinny znajdować się na każdej kondygnacji budynku, Wtedy również nie jest konieczne, aby pomieszczenie znajdowało się na tej samej kondygnacji, niemniej jednak nie może być oddalone o więcej niż 75 m od stanowiska pracy. W przypadku wykonywania obowiązków na otwartej przestrzeni dystans do sanitariatów nie powinien przekraczać 125 m. Z kolei łazienki dla osób niepełnosprawnych należy zaplanować  na tej samej kondygnacji, na której pracują. W przeciwnym razie dostęp do nich może umożliwiać winda.