Kabiny sanitarne natryskowe stanowią wyposażenie licznych szkół i obiektów sportowych, a także coraz większej liczby zakładów pracy, gdzie dla podwyższenia komfortu oferuje się pracownikom możliwość wzięcia prysznica przed wyjściem do domu. Ze względu na rolę, jaką odgrywają w utrzymaniu wysokich standardów higieny oraz wpływ, który mają na nasze zdrowie, stanowiska te muszą spełniać określone normy.

Wielkość dopasowana do potrzeb

Kabiny sanitarne natryskowe stanowią standardowy element wyposażenia pomieszczeń higienicznosanitarnych. Do tych zaliczać będziemy łaźnie i sauny, natryski, łazienki, umywalnie, szatnie, przebieralnie, a także ustępy, pralnie czy pomieszczenia służące do przeprowadzania odkażania. Zgodnie z rozporządzeniem w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie możemy wskazać zasady dotyczące wielkości stanowisk. Mają one na celu zapewnienie bezpiecznych warunków podczas korzystania z prysznica.

  • Kabina natryskowa niezamknięta, która jest wydzieloną częścią pomieszczeń natrysków czy umywalni zbiorowych musi mieć powierzchnię wynoszącą przynajmniej 0,9 metra kwadratowego oraz szerokość co najmniej 0,9 metra.
  • Kabina natryskowa zamknięta, wydzielona przy pomocy ścianek na całą wysokość powinna mieć powierzchnię 1,5 metra kwadratowego lub większą, a także szerokość 0,9 metra. Ma być przy tym wyposażona w wentylację mechaniczną wywiewną.
  • Zamknięta kabina przystosowana do potrzeb osób poruszających się na wózkach inwalidzkich musi zajmować obszar przynajmniej 2,5 metra kwadratowego przy szerokości nie mniejszej niż 1,5 metra. Tu niezbędne są także urządzenia wspomagające.

Regulacje nakazują ponadto, aby bezpośrednio przy kabinach natryskowych i umywalniach zbiorowych znajdowały się kabiny WC. Jak wyjaśnia firma Sanipol, dopasowanie stanowiska do wielkości pomieszczenia, w jakim ma ono zostać zainstalowane, umożliwiają różne typy kabin. Tu wyróżnić możemy proste stanowiska złożone ze ścianek nie dłuższych niż pół metra, ale też konstrukcje z przedsionkami wyposażonymi w zintegrowaną ławeczkę lub półkę.

Bezpieczeństwo i higiena w kabinie

Prysznice w publicznych pomieszczeniach sanitarnych to miejsca, gdzie ryzyko transmisji wirusów czy bakterii jest szczególnie wysokie. Dlatego też tak istotna jest dbałość o czystość stanowisk. Związane z tym prace powierzyć należy obsłudze budynku zajmującej się jego utrzymaniem lub zewnętrznej firmie sprzątającej. Dla zapewnienia optymalnych warunków konieczne bowiem okazują się profesjonalne detergenty oraz urządzenia. Samo pomieszczenie powinno przy tym zostać wyposażone w wentylację zgodną z wymaganiami stosowanych przepisów.

Już na etapie projektowania warto uwzględnić rozwiązania, które ułatwią utrzymanie porządku w kabinie sanitarnej. Istotne są przede wszystkim materiały – pod uwagę należy brać ich wytrzymałość mechaniczną oraz odporność na wilgoć w powietrzu czy bezpośredni kontakt z wodą. Doskonale sprawdza się tu laminat wytwarzany pod wysokim ciśnieniem, powszechnie znany jako płyty HPL. Spełniają wymienione kryteria, a do tego świetnie radzą sobie w warunkach intensywnej eksploatacji. Do budowy kabin natryskowych wykorzystuje się także płyty wiórowe oraz warstwowe, składające się z pianki poliuretanowej z dodatkiem materiałów z recyklingu oraz zewnętrznej warstwy z HPL.