Systemów dachowych jest obecnie na rynku dziesiątki. Przede wszystkim inwestorzy skupiają się na parametrach technicznych okien, na rodzajach ich profili, a także na ich kształtach. Coraz częściej odchodzi się jednak od standardowych rozwiązań. Przeszklenia ścian są coraz większe i dotyczy to nawet powierzchni dachów. Oprócz zwykłych szerszych i większych świetlików oraz okien pionowych/poziomych popularne stały się wyjątkowe konstrukcje dachowe z funkcją rozkładanego balkonu.

Czym są okna dachowe balkonowe?

Okna dachowe balkonowe to konstrukcje, które wyróżniają się swoją nowoczesnością. Zalicza się je do typów przeszkleń niestandardowych, które należy u producentów lub dystrybutorów i montażystów zamawiać na specjalne zamówienie, a nawet projekty.

Okna tego typu wyróżniają się swoją funkcjonalnością oraz sposobem otwierania. Stworzone zostały one bowiem z dwóch łączących się ze sobą skrzydeł okiennych, umieszczonych w solidnych profilach drewnianych lub bardziej polecanych aluminiowych. Wspomniane skrzydła otwierają się jednak nie na boki, ale jedna część wędruje ku górze, a druga ku dołowi osiągając kąty około 45 stopni każde. Okno takie montowane pod skosem po otwarciu dwóch segmentów zamienia się w niezwykły balkon. Górne skrzydło staje się swoistym zadaszeniem, a dolne balustradą. 

Innowacyjne i piękne okna dachowe balkonowe są zatem wielkoformatowe, podłużne i stosunkowo wąskie. Wymagają przy tym stworzenia dodatkowych bocznych i przednich balustradek (francuskich), które dodatkowo zadbają o bezpieczeństwo osób korzystających z mini balkoniku. Na nim zmieścić się mogą w zależności od konstrukcji nawet 2-4 osoby.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie okien dachowych balkonowych?

Okna dachowe balkonowe to konstrukcje niesamowicie piękne. Należy jednak przy ich zakupie lub zamówieniu zwrócić szczególną uwagę na kilka parametrów technicznych. Zważywszy na duże przeszklenie, powinna konstrukcja ta być tworzona w systemie pakietów trzyszybowych lub z szyb dwukomorowych. Parametr Uw (współczynnik przenikania ciepła) powinien wynosić przynajmniej 1,2 W(m2K). Warto, aby całe okno posiadało także wydajny system filtracji powietrza. Na rynku dostępne są modele gotowe z przepustowością nawet do 59 m3/h.

Istotne jest także to, aby okno było wykonane w wysokim standardzie antywłamaniowym. Można pokusić się również o to, aby system dachowy balkonowy stanowił wyjście ewakuacyjne lub techniczne na dach. Zawsze powinno się przy tym dodatkowo montować na jego bokach i przodzie specjalne barierki ochronne. Jeśli będą one wykonane w kolorze poszycia dachu, nie będą zauważalne.

Zastosowanie okien dachowych balkonowych

Jak podkreślają najlepsi montażyści systemów okiennych aluminiowych oraz drewnianych, okna dachowe balkonowe są dzisiaj popularne zarówno w budownictwie publicznym, komercyjnym, jak i mieszkalnym. Takie niestandardowe zamówienia przyjmuje m.in. firma ŁKG Łukasza Grzegorczyka, której eksperci polecają opisywane konstrukcje dla obiektów w stylu skandynawskim, nowoczesnym, awangardowym czy industrialnym.

Okna dachowe balkonowe świetne pasują zatem dla domów z dachami dwuspadowymi pokrytymi blachodachówką (np. nowoczesne „stodoły”), dla apartamentów z ostatnim piętrem na poddaszu, dla niektórych modernizowanych kamienic, a także dla modnych obiektów o przeznaczeniu komercyjnym czy publicznym. Okna takie można przy tym zamówić przez montażystę w specjalistycznych zakładach stolarsko-szklarskich. Można również kupić gotowe konstrukcje. Przykładem jest okno balkonowe VELUX GDL CABRIO. Inna marka – FAKRO – tworzy podobne wersje m.in. w formie okien dachowych kolankowych.