Praca tymczasowa jest wykonywaniem zadań na rzecz danego pracodawcy.  Ma charakter okresowy i zawierana jest między agencją pracy tymczasowej, pracownikiem i pracodawcą. Pracownika tymczasowego zatrudnia agencja. Przygotowuje go formalnie do pracy, kieruje na badania wstępne i okresowe. Następnie oddelegowuje go do firmy, z którą ma podpisaną umowę. Pracownik zatrudniany jest na podstawie umowy o pracę na czas określony.

Zatrudnienie pracownika tymczasowego.

Praca tymczasowa jest pracą wykonywaną przez czas określony. Pracownik podpisuje umowę z agencją pracy tymczasowej, która kieruje go do określonej pracy. Z kolei biuro pośrednictwa pracy jak Agencja Weratrans podpisuje z pracodawcą – firmą, na której rzecz, zatrudniony pracownik będzie wykonywał pracę. Firma, w której zatrudniony wykonuje zadania, nie jest pracodawcą dla pracownika tymczasowego, ale Agencja pracy tymczasowej. Ustawa o pracy tymczasowej określa okres zatrudnienia.  W ciągu 36 miesięcy pracownik tymczasowy nie może być u niego zatrudniony dłużej niż 18 miesięcy. Umowa powinna zawierać: datę zawarcia umowy, określenie stron umowy, wskazanie pracodawcy użytkownika, okres wykonywania pracy tymczasowej, miejsce wykonywania pracy, rodzaj pracy, wymiar czasu pracy, wysokość, termin i sposób wypłacania wynagrodzenia przez Agencję pracy tymczasowej.

Prawa pracownika tymczasowego.

Pracownikowi tymczasowemu przysługuje urlop wypoczynkowy: 2 dni za każdy miesiąc pozostawania w dyspozycji jednego pracodawcy użytkownika lub więcej niż jednego pracodawcy użytkownika. Jeśli nie wykorzysta urlopu w okresie wykonywania pracy tymczasowej, Agencja pracy tymczasowej musi wypłacić mu ekwiwalent pieniężny. Jeśli pracownica zajdzie w ciążę, umowa musi zostać przedłużona do dnia porodu. Musi być zatrudniona na co najmniej 2 miesiące, żeby mogła być objęta tym zapisem. Do tego  okresu wlicza się okresy skierowania do wykonywania pracy tymczasowej, które przypadają w okresie obejmującym 36 kolejnych miesięcy poprzedzających zawarcie umowy o pracę.

Wykonywanie obowiązków. 

Obowiązki pracownika tymczasowego w zasadzie niczym się nie różnią od tych, które wykonują zatrudnieni na umowę o pracę. Pracownik musi przestrzegać przepisów BHP, regulaminu i czasu pracy. Pracownik tymczasowy może korzystać z wszelkich przywilejów, takich jak etatowi pracownicy. Może zostać objęty benefitami obowiązującymi w firmie, ale tylko, kiedy wyrazi na to zgodę pracodawca użytkownika. Jeśli nie, benefity może zapewnić Agencja pracy tymczasowej. Pracodawcy chętnie współpracują z Agencjami pracy tymczasowej, ponieważ nie muszą poszukiwać pracowników, przeprowadzać rekrutacji i podpisywać umów o pracę z pracownikami. To bardzo wygodna forma zatrudniania pracowników przez firmy.