Zakon franciszkański jest znany także jako Zakon Braci Mniejszych. Ta wspólnota klasztorna ma bardzo bogatą i długą tradycję, która się początków XIII wieku. Ze względu na szerzone i wyznawane wartości zakon ten cieszy się zainteresowaniem osób, które myślą o życiu zakonnym. Ale jak wstąpić do zakonu franciszkanów? Czy trzeba spełnić jakieś konkretne wymagania, aby zostać częścią wspólnoty? 

Zakon franciszkanów - historia i zasady

Zakon franciszkanów ma bardzo długą historię, powstał on w 1209 roku, został założony przez świętego Franciszka z Asyżu. Zakon ten zaliczany jest do zakonów żebraczych, czyli zakonów, które utrzymują się tylko z jałmużny. Życie osób, które są członkami zakonu franciszkańskiego, skupia się na świadomym wyborze małości zgodnie z wyznawanymi przez nich zasadami.

W Polsce Zakon Braci Mniejszych obecny jest od 1237 roku i szybko zdobył popularność w wielu państwach. Już pod koniec XIII wieku zakon liczył ponad 30 tysięcy członków,  a zakony rozsiane były w wielu zakątkach Europy.

Główne zasady życia franciszkanów skupiają się na pomocy innym i skromnym życiu. Niezwykle ważnym filarem jest ich wspólnota, bracia żyją we wspólnotach, która jest dla nich bardzo ważna. W głoszeniu Ewangelii bardziej przemawia do nich świadectwo wzajemnej, braterskiej miłości. Ważnym elementem ich życia jest pokuta. Uważają oni, że w życiu przeciwnikami człowieka jest szatan, świat i ciało. Stosowanie pokuty ma na celu hartować wolę i sprawić, że lepiej panuje się nad grzesznymi pokusami.

Członków zakonu franciszkańskiego można często spotkać w miejscach, w których pracują oni na rzecz innych. Często pomagają bezdomnym i osobom, które znalazły się w trudnej sytuacji życiowej. 

Jak wstąpić do zakonu?

Jak mówią nam osoby związane z Klasztorem Franciszkanów przy Parafii Rzymskokatolickiej św. Karola Boromeusza przed przystąpieniem do zakonu należy wypełnić kilka warunków. Tylko po ich wypełnieniu możliwe jest zostanie przyjętym do zakonu.

O co należy zadbać? Przede wszystkim należy dostarczyć własnoręcznie napisany życiorys oraz własnoręcznie napisaną prośbę o przyjęcie do zakonu. Oprócz tego dostarczyć należy opinię proboszcza parafii, do której zainteresowana osoba należy. Dodatkowo potrzebne są:

  • świadectwo o niekaralności
  • świadectwo chrztu
  • świadectwo bierzmowania
  • akt urodzenia
  • świadectwo ukończenia szkoły
  • zaświadczenie lekarskie
  • zdjęcia małego formatu w ilości trzech sztuk. 

Dokumenty należy złożyć w wybranym klasztorze. Osoby, które chcą przekonać się, czy klasztor franciszkanów jest dla nich, mogą skorzystać z opcji pobytu w klasztorze przez kilka dni, gdzie z bliska poznają życie braci.