Dziś pracodawcy zwracają bardzo dużą uwagę podczas rekrutacji na doświadczenie zawodowe kandydatów. Często dobre wykształcenie wcale nie gwarantuje znalezienia wymarzonego zatrudnienia. Wiele młodych osób ma problem ze znalezieniem pracy zgodnej z kierunkiem, w jakim się kształciły. Z artykułu dowiesz się, co powinieneś robić, by zwiększyć swoje szanse na dobre zatrudnienie.

Pierwsze kroki do wymarzonej pracy

Doświadczenie zawodowe ma dziś coraz większe znaczenie na rynku pracy. Absolwenci szkół wyższych podczas poszukiwań pierwszej pracy często konkurują z rówieśnikami, którzy skończyli edukację na szkole średniej lub zawodowej, ale mają dłuższy staż zatrudnienia. Na rynku pracy przeważają oferty dla fachowców z doświadczeniem. Dlatego dobrym pomysłem jest, jeśli ktoś studiuje lub uczęszcza do szkoły średniej, podjęcie pracy dorywczej bądź sezonowej. Zapewne wielu studentów uważa, że nie ma wystarczająco dużo czasu na poszukiwanie pracy sezonowej, a po letniej sesji wszystkie dobre oferty są już zajęte przez maturzystów. Nie jest to prawdą. Ofert pracy sezonowej jest na tyle dużo, że wystarczy ich dla wszystkich. Trzeba jedynie wiedzieć, gdzie szukać i tu bardzo pomocne są agencje pracy tymczasowej takie, jak np. Top-Staff. Pamiętajmy, że praca, zwłaszcza ta sezonowa, nie musi ograniczać się do terenu własnego miasta czy województwa. Wielu pracodawców proponuje darmowy nocleg i wyżywienie, dzięki temu można rozwijać się nie tylko zawodowo, ale też wnikliwiej poznać geografię i kulturę poszczególnych regionów kraju.

Czy opłaca się szukać zatrudnienia przez agencję pracy tymczasowej?

Agencje pracy przez niektórych nie są dobrze odbierane, jednak czy słusznie? Pośrednikowi z agencji bardziej zależy, aby poszukujący znalazł zatrudnienie, ponieważ sam otrzymuje z tego tytułu bonusy i nie jest prawdą, jakoby agencje zabierały część z jego wynagrodzenia. Współpracę z taką agencją nawiązuje pracodawca, któremu wygodniej w ten sposób poszukać personelu na stanowiska dorywcze i sezonowe, i to od niego agencja dostaje opłatę za usługi. Pośrednikowi zależy na tym, abyśmy dostali pracę, a co za tym idzie, pomoże nam ją znaleźć. Jak taka pomoc może wyglądać w praktyce? Na przykład specjalista pokaże, co warto zmienić w CV czy wyjaśni, jak napisać dobry list motywacyjny itp. jest to bardzo duże ułatwienie dla studentów, którzy chcą zdobyć doświadczenie zawodowe. Wcale nie oznacza to, że musi to być praca w kierunku, w jakim się kształcimy. Oczywiście, jeśli mamy taką możliwość, to korzystajmy z niej, jednak np. praca sezonowa w gastronomii pokaże naszemu przyszłemu pracodawcy, że jesteśmy wytrwali i odporni na stres. Z kolei zatrudnienie przy animacji zabaw dla dzieci udowodni naszą cierpliwość i empatię, a pomoc przy pracach remontowo-budowlanych wskaże na to, że mimo posiadania wykształcenia i innych kompetencji nie boimy się wyzwań i trudnych zadań. Dużym plusem współpracy z agencjami pracy tymczasowej jest możliwość wysłania aplikacji online. Wystarczy, że wypełnimy formularz i dodamy swoje CV, a praca sama się znajdzie.