Płachty z mocnego nieprzemakalnego materiału zwane plandekami PCV znajdują szerokie zastosowanie w transporcie. Użyteczność tego materiału jest tak duża, że jej zastosowanie jest naprawdę szerokie. W zależności od gramatury, materiałów użytych do produkcji plandek można liczyć na wysokie parametry użytkowe materiału zwanego plandeką PCV. Czym wyróżnia się plandeka PCV?

Dlaczego plandeki są wytrzymałe?

Plandeka PCV jest wytrzymałym materiałem o dużych rozmiarach, którego głównym zadaniem jest ochrona ładunku, towaru przed szkodliwymi warunkami atmosferycznymi. Plandeki wykonane mogą być z różnych materiałów. Bazę stanowi zwykle bawełna, len, włókna syntetyczne, które albo są gumowane, albo nasączone specjalną substancją niechłonącą wody – tzw. substancją hydrofobową. Tak jest np. w przypadku brezentu. Wytrzymałość plandeki PCV zależy od grubości zastosowanego materiału i sposobu nanoszenia poszczególnych impregnatów. Tkaniny PCV są nie tylko odporne na działanie wody, ale dzięki powlekaniu ich specjalistycznymi substancjami chronią przed np. pleśnią i grzybami. Wszystko zależy od użytych w produkcji plandek włókien. Plandeki mogą mieć różną grubość i tym samym zróżnicowaną odporność na zużycie mechaniczne, przetarcia. Do najczęściej stosowanych plandek zalicza się plandeki o gramaturze 600 g/m2, 680 g/m2 i 900 g/m2. Dzięki temu mogą być używane zarówno do produkcji naczep aut ciężarowych, jak i zabezpieczenia stanowisk spawalniczych, budowy drewutni, tymczasowych altan ogrodowych. Przedsiębiorstwa produkujące plandeki PCV takiej jak firma Plandeki Samochodowe, oferują zróżnicowaną ofertę plandek, które pozwalają na szerokie zastosowanie ich w różnych gałęziach przemysłu i prac przydomowych.

Plandeki PCV poza wspomnianymi obszarami zastosowań są stosowane do produkcji pokryć hal magazynowych, banerów reklamowych, szytych akcesoriów specjalistycznych, jak worki kajakowo-żeglarskie, pokrowce, czy też tunele. Często materiał PCV stosowany jest do okrywania przyczep aut osobowych, wywrotek To jeden z materiałów budowlanych, który w razie poważnego uszkodzenia budynków mogą pełnić funkcję tymczasowych dachów.

Czy zastosowanie plandek jest kłopotliwe?

Sam montaż plandeki nie jest kłopotliwy, ale ważne jest, aby wielkość plandeki ilość przelotek dobrać do miejsca zastosowania plandeki, wielkości chronionego miejsca. Dzięki temu wszystkie płaszczyzny plandeki będą fabrycznie zabezpieczone przed zniszczeniem. Jeśli jednak zdarzy się wypadek, plandeka ulegnie uszkodzeniu mechanicznemu, można ją przy użyciu odpowiednich narzędzi naprawić. Naprawie podlegają różnego rodzaju uszkodzenia typu rozdarcie mechaniczne nożem, uszkodzenia podczas załadunku/ rozładunku, czy rozdarcia o gałęzie drzew. Do naprawy używa się specjalnych dedykowanych do tego celu narzędzi, jak zgrzewarki, nożyce do plandek, bądź wałki dociskowe.