Z pewnością każdy z nas słyszał o czymś takim, jak immobiliser. Pod tą nazwą kryje się elektroniczna blokada zapłonu silnika. Głównym założeniem działania immobilisera jest zwiększenie zabezpieczenia samochodu przed kradzieżą. Większość współczesnych aut ma taką elektroniczną blokadę. Czym dokładnie jest immobiliser? Jak działa oraz jak należy postąpić, gdy ulegnie uszkodzeniu? O tym opowiadają specjaliści z firmy Autoszyby Mechanika Samochodowa.

Czym jest immobiliser?

Immobiliser to nic innego jak pewnego rodzaju „unieruchamiacz”. Zakładaniem takich urządzeń specjalizują się fachowcy z firmy Autoszyby Mechanika Samochodowa z Chrzanowa. Urządzenie to jest elektroniczną blokadą zapłonu silnika. Jego włączenie i wyłączenie możliwe jest za pomocą dotknięcia specjalnego przycisku w odpowiednim miejscu w samochodzie. W nowszych samochodach włączanie i wyłączanie immobilisera wygląda nieco inaczej. Wystarczy zbliżyć oryginalny kluczyk z nadajnikiem do stacyjki.

Immobiliser złożony jest z dwóch elementów. Pierwszym z nich jest tzw. transponder, czyli nadajnik. Drugi element systemu stanowi centralka. Centralka ukryta jest wewnątrz pojazdu. Nadajnik najczęściej ma postać niewielkiej pastylki lub pilota i znajduje się przy kluczyku. Najnowsze immobilisery posiadają nadajnik wbudowany w kluczyk od auta.

Jak działa immobiliser?

Zadaniem immobilisera jest oczywiście unieruchomienie samochodu. Główny cel tego systemu to zabezpieczenie pojazdu przed jego ewentualną kradzieżą. Immobiliser zaczyna działać w chwili, gdy następuje wymiana danych. Mówiąc prościej system ten zaczyna swoje działanie w momencie włożenia kluczyka z nadajnikiem do stacyjki wewnątrz auta lub w trakcie zbliżania takiego kluczyka do stacyjki. Jeżeli wysyłany sygnał z nadajnika jest zgodny, wówczas urządzenie przesyła impuls do kluczyka zapłonu powodując w ten sposób uruchomienie procesu sprawdzającego.

Zgodność sygnałów powoduje, że kluczyk jest odbierany jako właściwy i następuje zdjęcie blokady. Natomiast, gdy sygnały nie są zgodne, wówczas blokada nie zostanie zdjęta, a samochód nie odpali, mimo kręcenia się rozrusznika. Dzieje się tak, ponieważ niezgodność sygnałów prowadzi do unieruchomienia polegającego na odcięciu pompy paliwa lub całej elektroniki.

Co robić w przypadku awarii immobilisera?

Niestety immobiliser nie jest niezawodny i zdarzają mu się usterki. Pierwszymi objawami kłopotów z elektroniczną blokadą zapłonu silnika, którą możemy zaobserwować jest natychmiastowe gaśnięcie samochodu po jego odpaleniu. W takiej sytuacji kontrolka immobilisera zapala się na stałe lub zaczyna mrugać. W takich przypadkach zazwyczaj zastanawiamy się, co możemy zrobić i czym spowodowana jest ta usterka. Przyczyną awarii blokady może okazać się uszkodzenie nadajnika. Wówczas wystarczy go wymienić. Taką przyczynę można zaobserwować samodzielnie z użyciem zapasowego kluczyka. Jeśli ten zadziała, wtedy możemy być pewni, że nadajnik z głównego kluczyka jest do wymiany.

Firma Autoszyby Mechanika Samochodowa działa od 1997 roku. Oferuje sprzedaż oraz profesjonalny montaż szyb samochodowych. Specjalizuje się w zakładaniu szyb markowych firm, takich jak Pilkington, Securit, Guardian i tańszych zamienników. Jej pracownicy przyciemniają szyby markowymi foliami, a na wykonaną usługę udzielają dożywotniej gwarancji. Firma zajmuje się również elektryką i elektroniką samochodową, naprawiając podnośniki szyb, centralne zamki, alternatory, rozruszniki oraz wszelkie układy elektryczne w samochodach. Wykonują również inne naprawy mechaniki.