Montaż haka holowniczego w samochodzie osobowym lub dostawczym daje możliwość podłączenia do niego przyczepki. Natomiast w razie awarii jest to prosty i tani sposób transportu pojazdu do warsztatu. Instalacją tego elementu zajmuje się wyspecjalizowany zakład, który poradzi sobie nawet z sytuacją, gdy producent nie przewidział w podwoziu miejsca na hak lub gdy kierowca chce go umieścić w nietypowym miejscu.

Zalety posiadania haka w aucie

Ile razy brakowało miejsca ci miejsca w aucie, by przewieźć coś o większych gabarytach? Posiadanie haka umożliwiłoby w tej sytuacji dołączenie przyczepki. A może zdarzyła ci się awaria i musiałeś wzywać lawetę, zamiast odholować pojazd tańszym kosztem? Montaż haka holowniczego daje wiele nowych możliwości transportowych. Warto zdecydować się na ten krok, zanim pojawi się pilna potrzeba np. przed wyjazdem na wakacje. Możliwość podczepienia pod hak przyczepki to też ułatwienie w pracach porządkowych lub budowlanych. Można w ten sposób przewieźć materiały, nie brudząc auta i mieszcząc wszystko na raz. W autach dostawczych hak to ważny element pozwalający na bardziej wyspecjalizowany transport, więc daje więcej możliwości zarobkowych.

Jak powinien być poprawnie zamontowany hak?

Każdy pojazd ma inną specyfikę, dlatego hak musi być dostosowany do warunków. Niekiedy trzeba go umieścić w nietypowym miejscu – tego typu usługę wykonuje się na miejscu w warsztacie, np. w Zakładzie ślusarskim Eligiusz Walczak, by dopasować rozwiązanie do konkretnego samochodu. Najważniejsza podczas instalacji jest precyzja, by dalsze użytkowanie przez biegało bezpiecznie i wygodnie. Bierze się pod uwagę model auta, rodzaj nadwozia oraz rodzaj silnika. Te parametry wskazują, jaką masę całkowitą można holować danym pojazdem. Hak nie musi wystawać na zewnątrz, bo można schować go np. pod zderzakiem. Montuje się go na belkach ze stali o różnych kształtach profilu, a wsporniki służą do zainstalowania całości do korpusu samochodu.