Jednym z obowiązków każdej firmy transportowej jest kalibracja, instalacja oraz legalizacja tachografów w pojazdach ciężarowych. Stosowanie tego typu urządzeń jest wymogiem prawa polskiego i Unii Europejskiej. Za brak kalibracji grożą wysokie kary. Taki sprzęt pomaga egzekwować przepisy określające maksymalny czas jazdy oraz minimalny postoju. Co więcej, zwiększa bezpieczeństwo w ruchu drogowym oraz zapewnia kierowcom właściwe warunki pracy.

Tachograf – czym jest i jak działa?

Tachograf cyfrowy jest sprzętem elektronicznym wykorzystywanym w transporcie drogowym, który monitoruje i rejestruje prędkość, pokonaną trasę oraz aktywność kierowcy, wliczając w to czas pracy, jazdy i odpoczynku. Rejestruje również usterki i zdarzenia. Urządzenie to jest montowane w kabinie pojazdu.

Dane zapisywane są na karcie kierowcy oraz na wbudowanym nośniku pamięci. Tachograf połączony jest z komputerem pokładowym, a operator może w każdej chwili sprawdzić, gdzie aktualnie znajduje się pojazd oraz kiedy jest w podróży. Ponadto posiada także zabezpieczenia, które chronią przed nieuprawnionym dostępem.

Legalizacja i kalibracja tachografu – co warto wiedzieć?

Kalibracja tachografu jest aktualizacją lub zatwierdzeniem niezmienności parametrów pojazdu, które są skumulowane w pamięci urządzenia. Legalizacja to poświadczenie, że kalibracja odbyła się we właściwy sposób oraz że konkretny sprzęt może być legalnie stosowany. Ważne jest, aby urządzenie nie było wadliwe i pochodziło ze sprawdzonego źródła np. z firmy Andrema.

Kalibracja tachografu jest bardzo ważna, a to dlatego, że podczas kontroli drogowej uprawnione organy mogą zweryfikować dane, jakie zarejestrował sprzęt. Do takich informacji zaliczane są m.in. tożsamość kierowcy, czas jego pracy, przebyta trasa, punkty położenia lub zdarzenia i usterki. Zapisane są w nim także dane o serwisie, który wykonał jego kalibracji. Tego typu urządzenie pozwala na kontrolę czasu pracy kierowcy i dzięki zawartym w nim danym ustalane jest jego wynagrodzenie.