Wśród wielu rodzajów obróbki elementów metalowych, gięcie jest z pewnością tym, z którym zetknąć można się najczęściej, choć nie wyda się do tak oczywiste na pierwszy rzut oka. Wynika to przede wszystkim z różnorodności materiałów, które zostają poddane temu procesowi. Mogą to być zarówno potężne gabarytowo elementy budowlane, jak i niewielkie podzespoły sprzętu elektronicznego. Gięcie zawsze powinno odbywać się z troską o najmniejszy nawet detal. Co w tym zakresie oferują specjaliści?

Gięcie blach – za pomocą jakich urządzeń?

W procesie gięcia blach wykorzystuje się specjalistyczne urządzenia, nazywane w branży giętarkami. Co do zasady można podzielić je na dwie kategorie. Manualne oraz sterowane numerycznie za pomocą technologii CNC. W pierwszej grupie znajdziemy bardzo proste pod kątem konstrukcyjnym urządzenia, wykorzystywane przede wszystkim w budownictwie, a bardziej szczegółowo rzecz ujmując, w branży dekarskiej. Służą do wykonywania prostych obróbek blacharskich, a grubość giętego materiału często nie może przekraczać 1 mm. Co jednak gdy trzeba poradzić sobie ze znacznie solidniejszym kawałkiem blachy?

W tym przypadku rozwiązaniem problemu stają się nowoczesne giętarki CNC. Zapewniają one nie tylko nieosiągalną dla rozwiązań konkurencyjnych precyzję, ale także siłę nacisku oscylującą w granicach 170 ton. Technologia gięcia CNC umożliwia także obróbkę w aż 7 osiach, co daje możliwość stworzenia nawet najbardziej skomplikowanych kształtów. Kto zatem jest w stanie zagwarantować najwyższą jakość usług?

Usługi gięcia blachy – komu zaufać w tej kwestii?

Nie ulega żadnej wątpliwości, iż w procesie gięcia blachy, czynnikiem bezpośrednio decydującym o jakości wytworzonego produktu, jest powtarzalność. Szczególnie jeżeli chodzi o produkcję seryjną. Do osiągnięcia tego celu potrzebne jest nie tylko najnowocześniejsze wyposażenie, ale także doświadczenie operatorów. Najlepsze firmy, zajmujące się gięciem blach, do których zdecydowanie zalicza się firma Amstal, zapewniają jednak kompleksowe wsparcie nie tylko klientom hurtowym, ale także indywidualnym.

Na szczególną uwagę zasługuje możliwość uczestnictwa inwestora w procesie projektowania. Z praktycznego punktu widzenia z pewnością przydatna wyda się informacja, iż długość giętego elementu może wynosić aż 4100 mm. Dzięki takiemu rozwiązaniu można znacząco zniwelować ilość łączeń, a co za tym idzie, zwiększyć estetykę. Trzeba także wspomnieć o tym, iż automatyczna kompensacja strzałki ugięcia pozwala na dokładne zaginanie blach na całej długości roboczej oraz ewentualne korekty w przypadku zmiany parametrów projektowych.