Współczesne metody obsługi sieci kanalizacyjnych są bardzo zaawansowane technologicznie, gwarantując usuwanie problemów technicznych bezinwazyjnie, szybko i tanio. Przykładem są usługi czyszczenia przewodów, separatorów tłuszczy czy studzienek z wykorzystaniem pojazdów specjalistycznych WUKO. To one dzięki wodzie pod olbrzymim ciśnieniem rozprawiają się z zatorami w rurach, co potwierdzają specjaliści z gliwickiego zakładu asenizacyjnego REM-BUD. Co jeszcze warto wiedzieć o szeroko spopularyzowanej na świecie metodzie WUKO?

Czym jest metoda WUKO?

Metoda WUKO to inaczej ciśnieniowe udrażnianie przewodów kanalizacyjnych o małych, średnich, a także dużych średnicach. Polega ona zaś na wykorzystaniu specjalistycznych wozów asenizacyjnych z kompresorami, oprogramowaniem komputerowym, a także wężami, dzięki którym błyskawicznie można rozprawić się z zatorem w rurach. Jak tłumaczą bowiem specjaliści z firmy REM-BUD, do przewodów kanalizacyjnych wprowadzane są specjalne dysze czyszczące z kamerami inspekcyjnymi, które w sposób mechaniczny (np. rotacyjny) pomagają usunąć zanieczyszczenia. Istotne jest przy tym wtłaczania dużej ilości wody pod wysokim ciśnieniem, która rozbija oraz przepycha zatory.

Warto też dodać, że najnowocześniejszy sprzęt stosowany do udrażniania kanałów metodą WUKO, jednocześnie usuwa zanieczyszczenie, jak i je pompuje. Najlepsze pojazdy zbierają zatem do swoich zbiorników osady oraz nieczystości płynne, a także mogą być stosowane do opróżniania odstojników, zbiorników bezodpływowych oraz szamb. Fachowcy z firmy REM-BUD dodają, że pojazdy WUKO znajdują zastosowania wszędzie tam, gdzie wymagany jest podciśnieniowy załadunek.

Zalety obsługi kanalizacji metodą WUKO

Metoda WUKO ceniona jest w branży asenizacyjnej ze względu na uniwersalne zastosowanie. Technikę tę można wykorzystać zatem przy rurach o niewielkich, jak i dużych średnicach, a także niezależnie od poziomu złożoności danej sieci. Firma REM-BUD gotowa jest zatem nawet na udrażnianie rur w instalacjach kanalizacyjnych dużych zakładów przemysłowych.

Niewątpliwą zaletą metody WUKO jest też to, że można zaliczyć ją do bezinwazyjnej obsługi kanalizacji oraz szamb. Zanieczyszczenia usuwane są wodą pod ciśnieniem, która nie narusza ani zewnętrznej, ani wewnętrznej struktury przewodów. Wszystkie zanieczyszczenia wpompowywane są zaś do pojazdu WUKO, dzięki czemu nie ma mowy o skażeniu środowiska. Metoda ta jest również bezpieczna dla użytkowników oraz prowadzona jest bardzo szybko. Nic zatem dziwnego, że firma REM-BUD oferuje ciśnieniowe udrażnianie rur m.in. w ramach całodobowego pogotowia kanalizacyjnego.

Podkreślić warto też, że metoda WUKO jest niebywale skuteczna. Pozwala usuwać zatory zbudowane z osadów tłuszczu, kamieni, piasków, żwiru, a także włosów, papieru oraz innego rodzaju śmieci. Poleca się zatem, by wykorzystywać ją w ramach okresowej konserwacji przewodów kanalizacyjnych, które warto utrzymywać w jak najlepszym stanie technicznym.

Metoda WUKO a innowacje techniczne

Udrażnianie rur metodą hydrodynamiczną stosowane jest już od kilkunastu lat. W tym czasie pojazdy WUKO stały się nie tylko bardziej wydajne, ale i zautomatyzowane. Nie każdy bowiem wie, że takie firmy jak REM-BUD dysponują systemami, które pozwalają na specjalnych wyświetlaczach monitorować wszystkie bieżące parametry pracy osprzętu WUKO, od prędkości obrotowej silnika dyszy, po moc pompy. Niebywałą innowacyjnością jest też rozwiązanie zdalnego sterowania radiowego – dzięki temu operator nie jest narażony na wyziewy z kanalizacji i szamba, a także nie musi używać własnej siły do sterowania wężem z wodą pod ciśnieniem. Prace może bez trudu wykonywać również nocą, bez utraty precyzji.