Skup złomu TG Tadeusz Gałązka, który działa w Olsztynie, przyjmuje od klientów indywidualnych oraz biznesowych różnego rodzaju złom zaliczany do stalowego i żelaznego. Fachowcy tej firmy zachęcają również do odsprzedaży kabli, zużytej elektroniki, akumulatorów samochodowych oraz w szczególności różnych podzespołów z miedzią. Metal ten, zaliczany do kolorowego (tj. nieżelaznego) jest bowiem bardzo cenny. Nieprzypadkowo zwie się go zatem rudym złotem. Co warto wiedzieć o jego recyklingu?

O miedzi i zapotrzebowaniu na nią słów kilka

Miedź to metal kolorowy inaczej nieżelazny, który znalazł bardzo szerokie zastosowanie, czy to w motoryzacji, czy też elektrotechnice i nowoczesnym przemyśle. Surowiec ten cenny jest zatem dla wielu strategicznych sektorów gospodarczych każdego państwa, a to sprawia, że jego roczne światowe zużycie jest olbrzymie – nawet 30 mln ton. By obniżyć jednak pierwotne wydobycie miedzi, opracowano skuteczny jej odzysk, a obecnie procesy recyklingowe pozwalają znacznie nasycić rynek tymże metalem.

Fachowcy ze skupu TG Tadeusz Gałązka zdradzają, że w krajach Unii Europejskiej wykorzystanie miedzi recyklingowej to nawet 60% całej konsumpcji. Nie byłoby to jednak możliwe bez funkcjonowania specjalistycznych ośrodków recyklingowych oraz firm, które dostarczają im surowce do ponownego przerobu. Mowa oczywiście o takich skupach jak TG Tadeusz Gałązka, otwartych na współpracę zarówno z klientami indywidualnymi, jak i biznesowymi. Podkreślić bowiem warto, że miedź skupowana jest w różnych ilościach i postaciach. Zaliczyć można do nich:

  • miedziane rury,

  • zużyte kable i przewody miedziane,

  • elektrośmieci z elementami miedzianymi,

  • wyeksploatowane podzespoły samochodowe z miedzią,

  • elementy mebli i konstrukcji budowlanych,

  • złom poprzemysłowy,

  • uszkodzone miedziane arkusze.

Dlaczego recykling miedzi jest tak opłacalny?

Fachowcy z ze skupu TG Tadeusz Gałązka wyjaśniają, że miedź ma olbrzymi potencjał recyklingowy ze względu na duże światowe zapotrzebowanie na ten metal kolorowy. Ponadto odzysk rudego złota ma związek z jego wysokimi własnościami fizykochemicznymi. Miedź cechuje się doskonałym przewodnictwem elektrycznym, wysoką wytrzymałością, atrakcyjnym wyglądem oraz łatwą obróbką. Szczególnie zwrócić jednak uwagę warto na jej stuprocentową przetwarzalność. Jak tłumaczy jeden z pracowników skupu TG Tadeusz Gałązka:

Miedź to surowiec, który podczas odzysku i ponownego przerobu nie traci żadnych swoich własności technicznych. Oznacza to, że zachowuje on pełną jakość. Miedź recyklingowa nie różni się zatem niczym od tej pochodzącej z pierwotnego wydobycia.

Specjaliści z olsztyńskiego skupu złomu dodają, że ten metal nieżelazny wyróżnia się nieskończonym cyklem życiowym. Raz wydobyta miedź może być w wielokrotnie przerabiana oraz odzyskiwana, a recykling gwarantuje: brak konieczności tworzenia nowych kopalni odkrywkowych; mniejszą ingerencję w środowisko naturalne; olbrzymią oszczędność wody, która wymagana jest przy wydobyciu; oraz znacznie zmniejszoną emisyjność dwutlenku węgla – nawet o 40 milionów ton w skali roku!