Dzięki prężnemu rozwojowi technologicznemu dysponujemy coraz to bardziej nowoczesnymi maszynami, które usprawniają wykonywanie wielu prac. Urządzenia te pozwalają na automatyzację procesów produkcyjnych, ograniczając jednocześnie rolę człowieka do funkcji operatora. Duża zmiana zaszła zwłaszcza w kwestii obróbki metali, tworzyw sztucznych oraz drewna. Wszystko dzięki obrabiarkom CNC. Dlaczego warto z nich korzystać?

Cięcie CNC – jak to działa?

Laserowe wycinanie blach, tworzyw sztucznych czy drewna jest możliwe dzięki wykorzystaniu energii, jaką wytwarza wiązka laserowa, która zostaje skupiona na niewielkim fragmencie powierzchni. Energia ta powoduje cięcie wybranego materiału poprzez jednoczesne jego stapianie i spalanie. Cięcie CNC nie może odbyć się bez udziału gazu towarzyszącego, który jest konieczny do usuwania pyłów i drobin ze szczelin obrabianego materiału.

Laserowe wycinanie elementów wyróżnia się dużą precyzją. Jak informuje specjalista z firmy Tech-Pol – głowica, która emituje wiązkę laserową, sterowana jest komputerowo przez osobę, która obsługuje obrabiarkę. Operator maszyny ma możliwość kalibracji poszczególnych parametrów technicznych urządzenia, co przekłada się na dokładność i znakomity efekt obróbki. Dzięki obrabiarkom CNC można uzyskać nawet najbardziej skomplikowany kształt blach, tworzyw sztucznych czy elementów drewnianych.

Zalety cięcia CNC

Wspomnieliśmy już, że cięcie laserowe pozwala na szybką i niezwykle dokładną obróbkę wybranego materiału. To jednak niejedyne zalety tej technologii. Korzystając z obrabiarek CNC, stawiamy na maksymalne wykorzystanie dostępnego surowca. Maszyna pracuje z dużą precyzją, co przekłada się na niewielką ilość odpadów. Oznacza to jedno – spore oszczędności. Komputer nie popełnia błędów i zawsze pracuje z jednakową wydajnością. Jeśli wytniemy kilka blach według tego samego wzoru, możemy być pewni, że wszystkie zostaną obrobione w identyczny sposób.

Obrabiarki CNC oraz ich elementy, które służą do cięcia laserowego, skonstruowane są z trwałych i wytrzymałych materiałów, które nie niszczą się nawet podczas intensywnej eksploatacji. Tradycyjne głowice tępią się szybko, co utrudnia realizację zleceń w zakładzie produkcyjnym. Warto podkreślić też, że produkty końcowe stworzone technologią CNC, nie wymagają dalszej obróbki. Wycięte elementy mają gładkie i estetycznie wykończone krawędzie.

Zastosowanie obrabiarek CNC

Cięcie laserowe wykorzystywane jest w wielu branżach przemysłowych, głównie w motoryzacji, lotnictwie czy przy produkcji maszyn przemysłowych i rolniczych. Technologię tę można zastosować również do wycinania szyldów, tworzenia elementów instalacji sanitarnych, elektrycznych i wentylacyjnych. W przypadku drewna cięcia laserowego używa się do wyrobu dekoracji do domu lub przedmiotów codziennego.

Firma Tech-Pol z siedzibą w miejscowości Rydułtowy, w województwie śląskim, specjalizuje się w obróbce skrawaniem CNC i usługach galwanizacyjnych. Swoją działalność rozpoczęła w 2003 roku i od tego czasu zyskała szerokie grono zadowolonych Klientów, którym oferuje innowacyjne rozwiązania, wysokiej jakości usługi w zakresie obróbki metali i nakładania powłok - wykonuje zabezpieczenia antykorozyjne, toczenie, chromowanie, frezowanie, a także cynkowanie. Tech-Pol jest także producentem systemów hydrauliki sterowniczej i podpornościowej.