Oświetlenie LED to nowoczesna alternatywa dla tradycyjnych źródeł światła. Dobór lamp może być jednak kłopotliwy, dlatego przed wyborem odpowiednich żarówek, warto zapoznać się z podstawowymi parametrami definiującymi ich cechy użytkowe.

Projekt oświetlenia LED-owego – o czym należy pamiętać?

Projekt instalacji oświetleniowej LED wymaga użycia większej ilości punktów świetlnych niż ma to miejsce w instalacjach tradycyjnych. Żarówki emitują bowiem węższe stożki światła, przez co oświetlają mniejsze obszary. Aby zapewnić maksymalną efektywność instalacji, projektanci zalecają tworzenie małych zespołów funkcjonalnych z system autonomicznego włączania i wyłączania poszczególnych punktów świetlnych.

Jak wybrać żarówki LED?

  • Jasność

Oświetlenie główne pokoju wymaga użycia lamp o mocy 600-700 lumenów. W przypadku oświetlenia pomocniczego w zupełności wystarczą żarówki o jasności 500-600 lumenów. Dobór jasności jest zależny od typu oświetlanych miejsc oraz indywidualnych wymogów użytkownika.

  • Temperatura

Jednym z głównych parametrów opisujących żarówki LED jest temperatura barwowa wyrażana w Kelwinach. Barwa światła słonecznego odpowiada 6800K. Niższe wartości są cieplejsze, czyli bliższe barwom czerwonym. Klasyczna żarówka o białej barwie światła z powodzeniem zastąpi LED o temperaturze powyżej 6500K. Zamiennikiem świetlówki będzie natomiast LED o temperaturze ok. 6000K.

  • Zasilanie

Istotną innowacją w stosunku do tradycyjnych źródeł oświetlenia jest zastosowanie lamp w postaci pasków elastycznych i sztywnych listew. Użytkownik, decydujący się na takie rozwiązanie, musi zakupić specjalne zasilacze pracujące na prądzie stałym.  Wszystkie akcesoria niezbędne do montażu nowoczesnych systemów oświetleniowych można znaleźć na stronie dobrych sklepów z akcesoriami oświetleniowymi, takich jak Józ-Kasz Józef Kasztelan Hurtownia Artykułów Elektrotechnicznych.

Ile żarówek LED zainstalować w pokoju?

Oświetlenie główne w średniej wielkości pokojach powinno składać się z 2 do 4 żarówek. Pojedyncze źródło światła zapewni niewystarczający kąt świecenia i nie oświetli dobrze całego pomieszczenia. Jako oświetlenie uzupełniające można wykorzystać dekoracyjne kinkiety lub designerskie lampy stołowe i podłogowe, które dopełnią aranżacji wnętrza.  Dobrze dobrane żarówki mogą spełniać nie tylko walory funkcjonalne, ale i dekoracyjne. Bardzo ciekawym rozwiązaniem do wnętrz nowoczesnych są systemy listew LED służące do podświetlenia podłogi lub przestrzeni sufitowej.