Polistyren to tworzywo sztuczne, które powstaje w procesie polimeryzacji styrenu. Można łączyć go z wieloma różnorodnymi dodatkami, dlatego jest on podstawą wielu innych tworzyw. Co ciekawe, polistyren jest ważnym elementem naszej codzienności, bowiem towarzyszy nam w niemal każdej dziedzinie życia, o czym niewiele osób wie. Jakie są właściwości tego materiału i gdzie się go wykorzystuje? Wszystkiego dowiesz się z poniższego artykułu.

Właściwości polistyrenu

Polistyren ma wiele charakterystycznych cech. Przede wszystkim czyste tworzywo sztuczne tego rodzaju jest przezroczyste, dość twarde i kruche oraz mało elastyczne. Materiał ten może jednak zmieniać swoje właściwości za sprawą zmieszania go z innymi tworzywami. Polistyren jest łatwopalny oraz charakteryzuje się niewielką ścieralnością i wodochłonnością. Oprócz tego wykazuje się też wysoką odpornością na wilgoć, roztwory soli i nieutleniające kwasy. Przetwarza się go głównie metodą wtryskową. Z uwagi na fakt, iż polistyren ma szerokie spektrum zastosowania, jest on łatwo dostępny. Granulat tego rodzaju można nabyć np. w firmie Europlastik Sp. j. Przedsiębiorstwo to od wielu lat funkcjonuje na rynku i specjalizuje się w dostarczaniu oraz skupowaniu regranulatów, przemiałów i aglomeratów z tworzyw sztucznych.

Zastosowanie polistyrenu

Polistyren jest wykorzystywany w wielu różnorodnych branżach. To dzięki niemu możemy np. korzystać z telefonów, bez których nie wyobrażamy sobie codziennego funkcjonowania. Jest to bowiem jeden z kluczowych elementów obudowy klasycznych komórek. Bardzo często polistyren stosuje się także do produkcji różnorodnych elementów urządzeń AGD. Nierzadko to konkretne rozwiązanie jest też ważną składową różnego rodzaju opakowań, jednorazowych kubków i tacek oraz zabawek, kloszy lamp czy sztukaterii. Jak widać to konkretne tworzywo sztuczne jest niezwykle istotnym elementem naszej codzienności. Wiele przydatnych przedmiotów nie mogłoby bowiem powstać bez jego skromnego udziału.