Dzisiaj przy projektowaniu podzespołów maszyn, urządzeń elektronicznych, części instalacji energetycznych, czy też pojazdów przeprowadza się wiele bardzo złożonych procesów przygotowawczych. Mowa o analizach MES (m.in. obliczenia wytrzymałościowe), o analizach kinematycznych, o projektowaniu CAD w środowisku 3D, o tworzeniu symulacji i wizualizacji, czy też o wykorzystywaniu technik druku 3D. Zapomnieć nie można również o protytypingu, dziedzinie odgrywającej w projektowaniu olbrzymie znaczenie. To ona pozwala podwyższać jakość i standard bezpieczeństwa tysięcy produktów różnego zastosowania.

Czym jest prototypowanie?

Prototypowanie, czy inaczej prototyping to nic innego, jak przygotowywanie w różnych technologiach projektowych i wykonawczych produktów próbnych. Te poddawane mogą być złożonym analizom i oględzinom, a także testom, co pozwala znacznie podwyższyć jakość, bezpieczeństwo użytkowe, czy kwestie wizualne tworzonego wyrobu właściwego – gotowego do dystrybucji, montażu itp. Prototyping przy tym jest również opłacalny finansowo. Pozwala on na wypracowanie przez daną firmę najlepszych sposobów wytwarzania danych produktów.

Modele wirtualne i prototypowanie

Podstawą szybkiego tworzenia zaawansowanych technologicznie produktów jest w chwili obecnej zastosowanie specjalistycznego oprogramowania i wiedzy eksperckiej oraz technologii, pozwalających na szybkie prototypowanie. Moc obliczeniowa dostępnych obecnie stacji roboczych pozwala na tworzenie bardzo skomplikowanych geometrycznie modeli, a następnie symulowanie ich zachowań w warunkach odpowiadających rzeczywistej eksploatacji. Do projektowania wykorzystywane jest oprogramowanie pozwalające na tworzenie modeli 3D. Na ich podstawie opracowywane są modele numeryczne pozwalające na symulacje kinematyczne oraz analiz MES (Metoda Elementów Skończonych) wytrzymałościowe,  termiczne, elektryczne, magnetyczne, akustyczne itd. Również w oparciu o modele 3D opracowywana jest technologia wytwarzania z zastosowaniem wieloosiowych centrów obróbczych CNC oraz drukarek 3D (rapid prototyping). Dzięki temu w bardzo krótkim czasie tworzone są podstawowe modele poglądowe, lub te będące we wczesnej fazie projektowej.  Nie oznacza to jednak tego, że przy udziale tych technologii nie można tworzyć prototypów w pełni funkcjonalnych. Wręcz przeciwnie, takie wyroby tworzone w krótkich seriach są przygotowywane przez specjalistyczne pracownie na zamówienia koncernów motoryzacyjnych, medycznych, energetycznych, budowlanych i wielu innych.

Zalety projektowania z zastosowaniem komputerowego wspomagania projektowania i szybkiego prototypowania

Zalet  zastosowania symulacji komputerowych oraz szybkiego prototypowania jest wiele. Przede wszystkim można jednak wyróżnić następujące z nich:

  • wsparcie procesów projektowania i wprowadzania na rynek nowych produktów;
  • możliwość szybkiego weryfikowania błędów konstrukcyjnych produktów, a także błędów wizualnych;
  • optymalizacja kosztowa całego procesu późniejszej produkcji właściwych wyrobów;
  • możliwość zastosowania technologii druku 3D z innymi metodami, w tym tymi opartymi o tworzenie prototypów przy pomocy obrabiarek CNC;
  • możliwość szybkiego przedstawiania przestrzennych projektów 3D swoim klientom i kontrahentom.

Jeśli zatem potrzebujesz szerokiej inżynieryjnej pomocy przy tworzeniu różnych konstrukcji, podzespołów, elementów większych obiektów, czy też produktów, koniecznie podejmij współpracę z pracownią MES-TECH. Działa ona w Gliwicach, a jej pełny zakres usług możesz poznać odwiedzając dedykowaną stronę www.